Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Gastornis - groźnie wyglądający wegetarianie

Rekomendowane odpowiedzi

Mimo swego wyglądu, przedstawiciele rodzaju Gastornis nie byli drapieżnikami, tylko wegetarianami.

Prehistoryczne ptaki osiągały wysokość ponad 2 m. Sądzono, że wykorzystywały swój olbrzymi dziób do chwytania i łamania szyi ofiary. Twierdzeniom tym sprzyjały wyniki biomechanicznego modelowania siły zgryzowej - wyjaśnia Thomas Tütken z Uniwersytetu w Bonn. Zamieszkując Ziemię po wyginięciu dinozaurów, gdy stosunkowo małe ssaki znajdowały się na wczesnych etapach ewolucji, miały być szczytowymi drapieżnikami lądowymi owych czasów.

Pierwsze wątpliwości pojawiły się, gdy paleontolodzy z USA znaleźli ślady stóp bliskiego amerykańskiego kuzyna gastornisów. Nie widać było odcisków pazurów, a te by się przydały do chwytania zdobyczy.

Ważniejszą wskazówką okazały się jednak masywna budowa i rozmiary gastornisa: w takich okolicznościach szybki bieg za ofiarą wydawał się graniczyć z cudem...

Próbując rozwikłać zagadkę, Niemcy zabrali się za analizę izotopów wapnia ze skamieniałych kości prehistorycznego ptaka z kolekcji Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze. Wcześniejsze badania na kościach roślinożernych i drapieżnych dinozaurów (w tym tyranozaura) oraz współczesnych ssaków wykazały, że w miarę przesuwania się przez łańcuch pokarmowy izotopy wapnia stają się lżejsze. Porównania wykazały, że skład kości przedstawiciela Gastornis przypomina skład widywany u roślinożernych dinozaurów i ssaków.

Ponieważ wapń jest głównym składnikiem kości [...], jest mało prawdopodobne, by fosylizacja wpłynęła na jej skład. Jako że chcemy być absolutnie pewni naszych ustaleń, weźmiemy pod uwagę znanych roślinożerców i drapieżniki i przeanalizujemy ich skamieniałe kości z tego samego stanowiska oraz okresu. To nam zapewni właściwy układ odniesienia [...].

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...