Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Polujący na słonie kłusownicy trują sępy, by nie zdradziły ich położenia

Recommended Posts

Sępy zlatują się do ciał nielegalnie zabitych słoni i nosorożców, zdradzając strażnikom, gdzie działają kłusownicy. By wyeliminować skrzydlatych świadków, przestępcy zatruwają padlinę.

Jak donosi Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody, w okolicach namibijskiego Parku Narodowego Bwabwata w lipcu zginęło w ten sposób do 600 sępów (w większości przypadków były to zagrożone wyginięciem sępy afrykańskie). Co gorsza, ptaki te znajdują się właśnie w połowie cyklu lęgowego, więc osierocone przez rodziców młode czeka zapewne śmierć głodowa.

Zatruwając padlinę, kłusownicy mają nadzieję wyeliminować sępy z obszaru swojego działania i uniknąć w ten sposób wykrycia - wyjaśnia Leo Niskanen, dodając, że w ostatnich latach podobne incydenty odnotowano w Tanzanii, Mozambiku, Zimbabwe, Botswanie i Zambii.

Trucizna zmniejsza również liczebność orła sawannowego (Aquila rapax) oraz kuglarza (Terathopius ecaudatus), a także lwa, hieny oraz szakala.

Warto dodać, że na przestrzeni ostatnich 30 lat liczebność sępów w Afryce Zachodniej skurczyła się średnio o 42%. W największym stopniu ucierpiał sęp plamisty (Gyps rueppellii), bo w jego przypadku spadki sięgnęły 85%.

W wielu krajach afrykańskich brakuje odpowiednich uregulowań prawnych oraz innych sposobów kontrolowania masowego wykorzystania trucizn. Nawet gdy uda się ująć sprawców, kary są minimalne, trudno więc mówić o jakimkolwiek odstraszaniu przestępców.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Ludzie" dla pieniędzy zrobią wszystko. Rzeczywista postać naszej natury ("ludzkiej" w sensie) mnie przytłacza...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naprawdę przykro jest czytać o takich informacjach, jak ludzie potrafią być okrutni i do czego są zdolni by dostać to czego chcą. Domyślam się, że takiego kusownika nie jest łatwo złapać na tak dużym terenie, ale wg mnie z powodu nadmiernej populacji kusowników powinni wydać pozwolenie na ich odstrzał.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...