Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Szwedzi uzyskali ununpentium

Recommended Posts

Naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu w Lund przedstawili dowód na istnienie nowego pierwiastka. Ununpentium, którego liczba atomowa wynosi 115, został po raz pierwszy uzyskany przed laty przez Rosjan, jednak nie byli oni w stanie dostarczyć wystarczających dowodów na jego istnienie. Udało się to dopiero Szwedom. To był bardzo udany eksperyment. Jedno z najważniejszych badań na tym polu w ciągu ostatnich lat - mówi profesor Dirk Rudolph.

Nowy pierwiastek uzyskano bombardując jonami wapnia cienką warstwę ameryku. Uczonym udało się zmierzyć właściwości fotonów powiązanych z rozpadem alfa pierwiastka. Energia fotonów zgadzała się z teoretycznymi przewidywaniami, co pozwoliło uzyskać dowód na pojawienie się Ununpentium.

Odkrycie jest obecnie weryfikowane przez międzynarodowe organizacje chemików i fizyków.

Szwedzcy naukowcy są zatem kolejnymi, którym udało się odnaleźć superciężki pierwiastek. Przed rokiem informowaliśmy o uzyskaniu przez Japończyków 113. elementu tablicy Mendelejewa. Szukanie takich pierwiastków jest bardzo trudne, gdyż nie występują one na Ziemii i trzeba je tworzyć w akceleratorach cząstek i reaktorach atomowych.

Od kiedy w 1940 roku uzyskano pierwsze superciężkie pierwiastki w wyścigu brały udział Stany Zjednoczone, Rosja oraz Niemcy. Amerykanie otrzymali pierwiastki od 93 do 103, Niemcy od 107 do 112, a pierwiastki 104-106 oraz 114 i 116 to wspólnie dzieło Rosjan i Amerykanów.

Gdy odkrycie Szwedów zostanie oficjalnie uznane, będą mogli oni nadać oficjalną nazwę swojemu pierwiastkowi.

Ununpentium to nazwa tymczasowa, ale już dobrze zadomowiona w kulturze. Wielokrotnie pojawia się ona w grze Call of Duty, o ununpentium jest mowa z Tomb Raiderze 3, a miłośnicy UFO twierdzą, że pierwiastek ten jest używany przez Obcych w generatorach fal grawitacyjnych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...