Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Mykotoksyny ułatwiają zadanie wirusowi HIV

Rekomendowane odpowiedzi

Aflatoksyny, mykotoksyny wytwarzane przez pleśni pokrywające często magazynowaną kukurydzę, pszenicę, ryż i orzechy, mogą po cichu pogarszać epidemię AIDS.

Naukowcy z Uniwersytetu Alabamy w Birmingham wyjaśniają, że w okolicach równika plony przechowywane w poukładanych na sobie workach są niejednokrotnie skażone kropidlakiem żółtym (Aspergillus flavus) i innym grzybem z rodzaju kropidlak - Aspergillus parasiticus. Szacuje się, że na całym świecie aż 4,5 mld ludzi styka się z niebezpiecznymi stężeniami aflatoksyn. Dotąd wiedziano, że chroniczna ekspozycja wiąże się z uszkodzeniem wątroby i pierwotnym rakiem tego narządu. Teraz okazało się, że aflatoksyna B1 odgrywa istotną rolę w rozprzestrzenianiu choroby zakaźnej - AIDS.

Zespół dr Pauline Jolly zebrał grupę 314 HIV-pozytywnych osób z Kumasi w Ghanie. Chorzy nie zaczęli jeszcze terapii antyretrowirusowej. Biorąc pod uwagę nasilenie ekspozycji aflatoksynowej, ochotników podzielono na 4 grupy. Ustalono, że w porównaniu do nosicieli z pierwszego kwartyla, badani z najwyższym poziomem adduktu aflatoksyny B1 i albuminy (ang. aflatoxin B1 albumin adduct, AF-ALB) w osoczu 2,6 razy częściej mieli wysoki ładunek wirusowy.

Wyższy ładunek wirusowy przekłada się na większy wskaźnik transmisji oraz możliwość wcześniejszej progresji zakażeń oportunistycznych AIDS.

Akademicy przypuszczają, że mykotoksyna hamuje układ immunologiczny, ograniczając produkcję określonych komórek odpornościowych lub białek, które je aktywują. Toksyna może także nasilać ekspresję genów, doprowadzając w ten sposób do powstawania większej liczby kopii wirusa. By to potwierdzić, trzeba jednak przeprowadzić kolejne badania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...