Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Zgrubnie zwinięty nanografen - nowa forma węgla

Recommended Posts

Chemicy z Boston College i Uniwersytetu w Nagoi zsyntetyzowali nową formę węgla. Składa się ona z wielu identycznych z grubsza zwiniętych kawałków grafenu. Każdy z nich zawiera 80 atomów węgla połączonych w 26 pierścieni oraz z 30 atomów wodoru. Średnica każdego z kawałków wynosi nieco mniej niż 1 nanometr, dlatego też twórcy nazwali to "zgrubnie zawiniętym nanografenem".

Przez lata znaliśmy dwie formy czystego węgla - diament i grafit. Później poznaliśmy fullereny, nanorurki węglowe i grafen. Grafen to dwuwymiarowa płaska warstwa atomów węgla. Nowa forma znacząco odbiega od takiego wyglądu, gdyż jest zbudowana z pięciu 7-atomowych pierścieni i jednego pierścienia 5-atomowego przyłączonch do heksagonalnej węglowej struktury. Inna geometria wystarcza, by nowa forma znacząco różniła się od grafneu. Nasz zgrubnie zawinięty nanografen jest znacznie lepiej rozpuszczalny niż płaski nanografen o porównywalnej wielkości. Oba typy znacząco różnią się też kolorem. Badania elektrochemiczne wykazały, że obie formy równie łatwo ulegają utlenieniu, ale zawinięty nanografen znacznie trudniej się redukuje - mówi profesor chemii Lawrence T. Scott z Boston College.

Scott i jego zespół wykazali też, że wprowadzając do tradycyjnego grafenu niezwykle wyglądające pierścienie, można precyzyjnie dobierać jego ełaściwości elektroniczne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Matsukawa

Nowa postać węgla, w której skład wchodzą atomy wodoru? W ten sposób wszystkie węglowodory moglibyśmy nazwać nowymi postaciami węgla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...