Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Skaczą i będą skakać

Rekomendowane odpowiedzi

By uniknąć toksycznych stożków marmurowych (Conus marmoreus), pewien ślimak z Wielkiej Rafy Koralowej potrafi podskoczyć na 2 wysokości własnego ciała. Australijsko-norweski zespół przyznaje, że jak na ślimaka, to niesamowite osiągnięcie.

Gibberulus gibberulus zakopuje się w piasku. Ma ok. 1,8 cm wysokości i 3,7 cm długości.

Polujące stożki podkradają się do mięczaków, unieruchamiają je za pomocą jadu i zjadają. Gdy ślimaki wyczują swoich pogromców, rozciągają zmodyfikowaną nogę, by podnieść muszlę z dna. [...] Uskakują do tyłu i lekko w bok, wybijając się na wysokość 3-4 cm. Wykonują kilka skoków z rzędu [...] - tłumaczy dr Sue-Ann Watson z Uniwersytetu Jamesa Cooka.

By sprawdzić, czy G. gibberulus będą nadal skakać, gdy wskutek globalnego ocieplenia podniesie się temperatura wody, Watson i dr Sjannie Lefevre oraz prof. Göran Nilsson z Uniwersytetu w Oslo sprawdzali, jak wpłynie to na zdolność dostarczania tlenu do tkanek. Biolodzy zebrali mięczaki z Wielkiej Rafy Koralowej. Później umieścili je w akwariach z wodą morską o temperaturze 29°C i o 34°C (pierwsza wartość to dzisiejszy standard, druga zostanie osiągnięta w ciągu kolejnych 100 lat). Biolodzy określali zużycie tlenu w czasie spoczynku i podczas skoku.

Wcześniejsze badania wykazały, że gdy temperatura wody podnosi się o kilka stopni, metabolizm zwierząt morskich się nasila, przez co rośnie ich zapotrzebowanie na tlen. Gdy dla ryb wskazania słupka rtęci są już za wysokie, nie są w stanie pobrać odpowiednich ilości tlenu - pojawiają się problemy z pływaniem i uciekaniem przed drapieżnikami. Nie wiedząc, jak będzie w przypadku naszych mięczaków, akademicy wprowadzali do akwariów zapach stożków i filmowali przebieg zdarzeń.

Odkryliśmy, że podczas skoków ślimaki zużywały 4-5-krotnie więcej tlenu. Potrafiły sprostać silnemu wzrostowi zapotrzebowania na tlen nawet po zwiększeniu temperatury wody do 37°C - wartości, przy której ryby rafy koralowej nie były w stanie przeżyć nawet przez krótki czas.

Watson podkreśla, że w przyszłości warto byłoby sprawdzić, jak G. gibberulus reagują na wzrost zakwaszenia wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...