Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Kakadu białookie rozwiązują złożone problemy mechaniczne

Rekomendowane odpowiedzi

Nietresowane kakadu białookie (Cacatua goffini) są w stanie rozwiązać złożone problemy mechaniczne. Międzynarodowy zespół wykazał, że radzą sobie z otwieraniem w odpowiedniej kolejności serii zazębiających się zamków.

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego, Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz Instytutu Maxa Plancka testowali 10 papug. W skrzynce umieszczano orzech (widać go było przez przezroczystą szybkę). Ptaki musiały kolejno odblokować 5 różnie zbudowanych zamków.

By dobrać się do kąska, należało usunąć szpilkę, śrubę i bolec, przekręcić kółko o 90 st. i na końcu odryglować zasuwkę. Jedna z papug, Pipin, samodzielnie rozwiązała zagadkę w mniej niż 2 godz. Inne poradziły sobie po przyrostowej prezentacji zamków lub po obejrzeniu w akcji bardziej uzdolnionego partnera.

Biolodzy zauważyli, że ptaki z zacięciem walczyły z kolejnymi przeszkodami, mimo że nagrodę uzyskiwano dopiero po rozwiązaniu wszystkich 5 problemów. Kiedy zwierzę odkryło, jak otworzyć dany mechanizm, rzadko kiedy miało z nim później problem. Wg autorów artykułu z PLoS ONE, świadczy to o tym, że ptaki dysponowały reprezentacją realizowanego celu.

Gdy już wszystkie ptaki poradziły sobie z wyzwaniem, naukowcy postanowili sprawdzić, czy kakadu nauczyły się powtarzania sekwencji działań, czy reagowały raczej na skutek odblokowania każdego zamka. Sześciu papugom pokazywano skrzynki z przestawionymi, wyeliminowanymi lub niedziałającymi zamkami. Nie potrafimy wykazać, że ptaki zrozumiały fizyczną strukturę problemu jak dorosły człowiek, ale na podstawie ich zachowania możemy wnioskować, że są wrażliwe na wzajemny wpływ obiektów i że są w stanie nauczyć się brnąć do odległego celu bez nagradzania krok po kroku - podkreśla prof. Alex Kacelnik z Wydziału Zoologii Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Nagłe i często bezbłędne postępy oraz reakcje na zmiany wskazują na silną plastyczność behawioralną i pamięć praktyczną [dotyczącą sposobu działania]. Sądzimy, że na korzyść kakadu białookich przemawiają typowe cechy gatunku - wzmożona ciekawość, techniki badania dotykowego oraz upór. Papugi badają otoczenie za pomocą dziobów, języków i stóp. Czysty wzrokowiec mógłby nigdy nie odkryć, że blokady da się przesuwać - wyjaśnia pracownik tej samej uczelni dr Auguste von Bayern.

Wg Kacelnika, dowodem na zrozumienie problemu przez papugi byłoby odtworzenie szczegółów reakcji po zetknięciu z innymi zadaniami fizycznymi.

 

 

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogli tam dodać jeszcze captcha ;)

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...