Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Płynące Gorilla Glass

Rekomendowane odpowiedzi

Szkło wygląda jak ciało stałe, jednak jego atomy są nieuporządkowane, jak w cieczy. Wiele osób wierzy, że z tego właśnie powodu szkło może "płynąć", a dowodem na to mają być nieregularności witraży w średniowiecznych kościołach. Mit o "spływającym" szkle nauka obaliła w latach 90. ubiegłego wieku.

Teraz okazuje się, że zjawisko, które nie występuje w średniowiecznym szkle można zaobserwować w supernowoczesnym, superwytrzymałym Gorilla Glass, wykorzystywanym m.in w smartfonach.

Doug Allan i jego zespół z firmy Corning, która produkuje Gorilla Glass, zaobserwowali "płynięcie" szkła. Tafla o powierzchni 1 metra kwadratowego w ciągu zaledwie 10 dni zmniejszyła swoją długość i szerokość o 5 mikrometrów. Później proces ten wyraźnie spowolnił i zmiana rozmiarów o kolejne 5 mikrometrów trwała 18 miesięcy. To pierwszy przypadek zaobserwowania takiego ruchu w szkle.

Allan uważa, że winne są atomy sodu i potasu dodawane w celu wzmocnienia Gorilla Glass. Po wyprodukowaniu szklanej tafli atomy te znajdują się w niekorzystnej energetycznie pozycji. Zaczynają się więc przemieszczać. Gdy trafią na odpowiednie miejsce, zostają uwięzione przez siły oddziaływań międzyatomowych, co je spowalnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...