Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Królewski grobowiec z Peru

Rekomendowane odpowiedzi

Polsko-peruwiańska ekspedycja archeologiczna dokonała sensacyjnego odkrycia. Na terenie Peru znaleziono nienaruszony grobowiec królewski. Miejsce pochówku nie zostało splądrowane przez rabusiów.

W grobowcu znajdują się ciała trzech władczyń imperium Wari (Huari), liczne przedmioty oraz szczątki ludzi prawdopodobnie podczas pogrzebu.

Imperium Wari rozkwitało na dzisiejszych wybrzeżach Peru w latach 600-1200 n.e. Badanie historii tamtych terenów jest utrudnione faktem, że wiele miejsc zostało splądrowanych przez złodziei. W poszukiwaniu drogocennych przedmiotów niszczą oni zabytki, kontekst archeologiczny i informacje przydatne specjalistom.

Tym razem jednak na północ od Limy w El Castillo de Huarmey trafiono na nienaruszony grobowiec. Znaleziono go dzięki spostrzegawczości Miłosza Giersza, archeologa z Uniwersytetu Warszawskiego, który zauważył zarysy budowli na zdjęciach lotniczych.

Podczas wykopalisk odkryto sześćdziesiąt ciał kobiet pochowanych w pozycji płodowej. W niewielkiej izbie znaleziono zaś ciała trzech królowych Wari. Władczynie otoczone były luksusowymi przedmiotami - złotymi ozdobami, wspaniale zdobionymi naczyniami ceramicznymi czy kubkami z alabastru. Co ciekawe, w ciałach królowych znaleziono larwy owadów. Może to wskazywać, że ciała co jakiś czas wyciągano z grobowców i wystawiano na widok publiczny, a lud oddawał im cześć.

W ciągu kilku miesięcy wykopalisk znaleziono około 1200 różnych przedmiotów - od kamieni półszlachetnych, rzeźb z drewna i kości, wyrobów z ołowiu i zdobionej miedzi, po topory z brązu i złotą oraz srebrną biżuterię. Odkrycia dokonano na początku bieżącego roku, jednak dopiero teraz zdecydowano się o nim poinformować. Zdaniem Giersza prace wykopaliskowe będą trwały jeszcze przez wiele lat.

Odkrycie pozwoli na lepsze zbadanie roli kultury Wari w rozprzestrzenianiu umiejętności obróbki brązu, umożliwi poznanie słabo opisanej dotychczas sztuki obróbki srebra. Grobowiec jest też niezwykle istotnym dowodem, że lud Wari zdobył silną pozycję pod koniec istnienia kultury Moche.. Przed pięcioma laty informowaliśmy o odkryciu ruin cytadeli, która mogła być ważnym łącznikiem pomiędzy chyląca się ku upadkowi kulturą Moche, a rosnącą w siłe Wari. Badanie dziejów Wari jest niezwykle istotne dla zrozumienia początków Imperium Inków, które z czasem zastąpiło Wari.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Imperium Wari rozkwitało na dzisiejszych wybrzeżach Peru w latach 600-12000 n.e.

hoho, sporo wyprzedzili naszą cywilizację ;)

 

 

a wracając do meritum, za każdym razem zastanawia mnie jak działania dzisiejszych archeologów będą oceniane za, powiedzmy, 100 lat. czy tak jak dzisiaj oceniamy tych sprzed wieku? - słoń w składzie porcelany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...