Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Chiński superkomputer na czele TOP500?

Recommended Posts

Chiński superkomputer prawdopodobnie znowu zajmie czołowe miejsce na TOP500 - liście najpotężniejszych superkomputerów świata. Jack Dongarra, profesor z University of Tennesseee, który prowadzi aktualizowaną dwa razy w roku listę, poinformował, że maszyna Tianhe 2 osiągnęła w teście Linpack 30,65 PFlops. Co ciekawe, podczas testu uruchomiono tylko 90% zasobów superkomputera, czyli 14 336 węzłów, z których każdy dysponował 50 gigabajtami pamięci. Teoretyczna wydajność Tianhe 2 to 49,19 PFlops. O tym, czy chińska maszyna znajdzie się na pierwszym miejscu TOP500 przekonamy się już 17 czerwca, gdy zostanie opublikowana najnowsza edycja listy.

Pierwszym chińskim komputerem, który trafił na czoło TOP500 był Tianhe-1A. W listopadzie 2010 roku był to najpotężniejszy superkomputer na świecie. Jednak już pół roku później stracił pozycję lidera i obecnie znajduje się na 8. miejscu. Jego najwyższa zamierzona wydajność to 2,566 petaflopsów.

Obecnie liderem listy jest amerykański Titan, czyli Cray XK7 wykorzystujący 560 640 rdzeni procesora, który ma do dyspozycji łącznie 710,144 terabajtów pamięci operacyjnej. Jego najwyższa zmierzona wydajność to 17,590 TFlops.

O Tianhe 2 wiadomo, że korzysta z 32 000 procesorów Ivy Bridge Xeon i 48 000 Xeon Phi. Ma niemal dwukrotnie więcej pamięci operacyjnej niż Titan. Pracuje na nim system Kylin Linux.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...