Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Szpiegowski teleskop poszuka planet pozasłonecznych?

Recommended Posts

Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne informuje, że jeden z dwóch nieużywanych teleskopów szpiegowskich klasy Hubble'a, które w ubiegły roku zostały podarowane NASA przez US National Reconnaissance Office (NRO), może zostać wykorzystany podczas misji poszukiwania planet pozasłonecznych i ciemnej energii. Przed kilkoma dniami, podczas 222. spotkania Towarzystwa, przedstawiono projekt wzbogacenia misji WFIRST- AFTA (Wide-Field Infrared Survey Telescope - Astrophysics Focused Telescope Assets) o jeden ze wspomnianych teleskopów.

Program WFIRST-AFTA dysponuje budżetem w wysokości 1,63 miliarda dolarów. Wykorzystanie teleskopu pozwoliłoby na znakomite zwiększenie możliwości programu WFIRST praktycznie bez zwiększania jego budżetu - powiedział Paul Hertz, dyrektor działu astrofizyki w wydziale misji naukowych NASA. Ponadto, dodanie tego teleskopu oznaczałoby wposażenie misji WFIRST w instrument, który pozwoliłby na badanie planet krążących wokół pobliskich gwiazd - dodał.

W lutym NASA zwołała burzę mózgów, podczas której specjaliści przedstawiali pomysły na jak najlepsze wykorzystanie niezwykłego prezentu od wywiadu. Propozycje podzielono na siedem kategorii: teleskop kosmiczny na orbicie Marsa, obserwatorium egzoplanet, poszukiwanie obiektów o niskiej jasności, zaawansowany teleskop pracujący w świetle widzialnym i ultrafiolecie, optyczny węzeł komunikacyjny w kosmosie służący transmisji danych podczas głębokiej eksploracji przestrzeni kosmicznej, obserwatorium dynamiki systemu Słońce-Ziemia oraz pogody kosmicznej, badania górnych warstw atmosfery Ziemi.

Pomysł wykorzystania jednego z teleskopów podczas misji WFIRST został 30 maja przedstawiony dyrektorowi NASA Charlesowi Boldenowi. Ten zlecił urzędnikom przygotowanie wstępnego planu dotyczącego tego projektu. Żadne decyzje jeszcze nie zapadły.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chciałbym wiedzieć jak dokładne mogły być dokonywane obserwacje właśnie takim teleskopem skierowanym w Ziemię, i druga sprawa: skoro sie ich pozbyli to znaczy że mają teraz coś znacznie lepszego co mnie troszkę martwi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Żeby dać ci jakieś pojęcie o tym, co teraz mogą mieć, przytoczę ci szczegóły związane z podarowaniem tych urządzeń NASA. Nie mogę znaleźć źródła, ale te teleskopy pochodziły z zapasów z lat 70-tych. Zapasowe, jakby któryś z obecnych na orbicie się zepsuł.

 

NASA na pytanie od armii czy nie przydałyby się im stare satelity, odpowiedzieli, że złom im niepotrzebny. Dopiero po obejrzeniu specyfikacji zrozumieli, co za zabawki ma armia. Teleskop Hubble'a wyniesiono na orbitę w 1990 r. Generalnie więc jest jakieś 20 lat za technologią armii :-)

 

Teleskopy nie nadają sie do zastosowań jak Hubble'a, bo obejmują zbyt duży kątowo obszar nieba, ale cos tam widać może tęgie głowy wymyślą.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...