Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Tajemnicze złote kule spod Świątyni Pierzastego Węża

Rekomendowane odpowiedzi

Gdy wyposażony w skanery laserowe i kamerę na podczerwień robot Tláloc II-TC badał komory znajdujące się przy tunelu biegnącym pod Świątynią Pierzastego Węża (Quetzalcoatla), oczom zdumionych naukowców ukazały się setki tajemniczych kul.

Wg specjalistów z meksykańskiego Narodowego Instytutu Antropologii i Historii, gliniane kule o obwodzie od 4 do 12 cm pokrywa przypominający złoto jarosyt, minerał powstający w wyniku utleniania siarczków żelaza. Na ścianach i suficie komór znajduje się proszek z pirytu - nadsiarczku żelaza(II) - hematytu i magnetytu, co tłumaczy, skąd bierze się charakterystyczne metaliczne lśnienie.

Wiele wskazuje na to, że kule stanowiły część odprawianego w tunelach rytuału, najprawdopodobniej pogrzebowego. Choć archeolodzy podejrzewają, że chodziło o ostatnie pożegnanie ważnych obywateli, a nawet władców, na razie nie wiadomo, jaką rolę spełniały "złote" rekwizyty. Hipotezę rytualną potwierdzają liczne wota, w tym ceramika oraz inkrustowane kwarcem i żadami drewniane maski.

O ponad 100-metrowym tunelu wiedziano od 2003 r., gdy obfite deszcze ujawniły, że w pobliżu piramidy znajduje się otwór. By zbadać przejście, potrzeba było kilku lat wstępnych prac i planowania. Parę miesięcy temu w odległości 72 i 74 m od wejścia znaleźliśmy 2 boczne komory [...] - Komorę Południową i Północną - ujawnia naczelny archeolog projektu Tlalocan Sergio Gómez Chávez. Ostatnio Tláloc II-TC dotarł do odcinka, gdzie dotąd nie prowadzono jeszcze wykopalisk. W odległości 100-110 m od wejścia natrafił na kolejne 3 komory. Kule leżały zarówno w Komorze Północnej, jak i Południowej (w Południowej znaleziono kilkaset takich artefaktów).

Wg Cháveza, tunel zapieczętowywano 2-krotnie. Ok. 1800 lat temu grube ściany zburzono, by w komorze na końcu korytarza złożyć coś (lub kogoś) bardzo ważnego. Sądzę, że [badany właśnie] tunel był centralnym elementem, wokół którego zbudowano resztę ceremonialnego centrum. To najświętsze miejsce [piramidy]. Bardzo prawdopodobne, że w tym miejscu, w centralnej komorze, znajdziemy szczątki władców Teotihuacánu.

 

 

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...