Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Krzanich za Otelliniego

Recommended Posts

Intel poinformował, że następcą Paula Otelliniego na stanowisku dyrektora generalnego będzie Brian Krzanich. Oficjalnie obejmie on stanowisko 16 maja podczas corocznego walnego zgromadzenia akcjonariuszy. O odejściu Otelliniego dowiedzieliśmy się w listopadzie ubiegłego roku. Po czterdziestu latach pracy w Intelu, w tym ośmiu spędzonych na fotelu prezesa, Otellini przechodzi na emeryturę.

Krzanich piastował dotychczas w Intelu stanowisko dyrektora ds. operacyjnych i starszego wiceprezesa. Teraz zarząd koncernu zdecydował o powierzeniu mu stanowiska dyrektora generalnego. Pod uwagę brano też kandydatury dyrektor ds. finansowych Stacy Smith oraz Renee James, menedżera ds. oprogramowania i usług. Cała trójka została awansowana na stanowisko starszego wiceprezesa w dniu, w którym Otellini poinformował o swojej rezygnacji. Teraz James zostanie prezesem.

Brian to dobry przywódca i pasjonat technologii, który dobrze rozumie biznes. Jego duże doświadczenie menedżerskie w połączeniu z otwartym podejściem do rozwiązywania problemów zyskało mu szacunek pracowników, klientów i partnerów na całym świecie. Łączy on w sobie wiedzę i doświadczenie potrzebne do przewodzenia firmie w czasach szybkiego rozwoju technologicznego i zmian na rynku - powiedział Andy Bryant, przewodniczący Rady Nadzorczej Intela.

Analitycy zauważają, że Krzanich obejmuje władzę w czasach, gdy najważniejszy dla Intela rynek pecetów zaczyna tracić na znaczeniu. Będzie musiał dopilnować, by koncern nadal grał na nim pierwsze skrzypce, a jednocześnie musi postarać się o pokonanie ARM-a na rynku urządzeń mobilnych. Kolejnym stojącym przed nim wyzwaniem będzie zmiana strategii na rynku ultrabooków. Intel zainwestował duże kwoty w ten rynek wierząc, ze ultrabooki mogą być alternatywą dla tabletów i pozwolą na ożywienie rynku PC. Dotychczas jednak, z powodu wysokich cen, ultrabooki nie zdobywają zbyt wielu zwolenników.

Analitycy podpowiadają też Krzanichowi, że Intel powinien pomyśleć o produkcji układów scalonych na zlecenie. Firma dysponuje bardziej zaawansowanymi fabrykami niż TSMC, Samsung czy Globalfoundries Dotychczas jednak wykorzystywała tę przewagę tylko po to, by produkować własne procesory. Ostatnio jednak zaczął w Intelu kiełkować pomysł wytwarzania kości na zlecenie.

Krzanich z pewnością będzie porównywany z Otellinim, który również obejmował fotel CEO w trudnych dla Intela czasach, gdy firma traciła rynek na rzecz AMD. Otellini wprowadził słynny cykl rozwoju produktów Intela zwany "tik-tak", dzięki czemu koncern mógł w przewidywalny sposób zarządzać premierami, rozwojem i produkcją układów scalonych. Otellini odegrał też istotną rolę w przejściu Apple'a z architektury PowerPC na x86.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...