Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Rodzice mają więcej wspólnych bakterii z psami niż z dziećmi

Rekomendowane odpowiedzi

Właściciele psów dzielą z nimi więcej bakterii niż z własnymi dziećmi.

Naukowcy z University of Colorado Boulder sprawdzali, jakie bakterie występują w przewodach pokarmowych, na językach, czołach i dłoniach (bądź łapach) członków 60 rodzin. Analizowano również drogi transmisji.

Prof. Rob Knight i jego doktorantka Se Jin Song pobrali próbki od 159 ludzi i 36 psów. Siedemnaście par miało dzieci w wieku od 6 miesięcy do 18 lat. W 17 bezdzietnych rodzinach doliczono się jednego lub więcej psów. Amerykanie uwzględnili też 8 rodzin z dziećmi, gdzie w domu znajdowały się też psy oraz 18 rodzin bez dzieci i zwierząt. Partnerzy mieli od 26 do 87 lat, wszystkie dzieci były potomstwem biologicznym.

Naukowcy pobierali wymazy z języka, czoła i obu dłoni. Zbierali też próbki kału. W przypadku psów wymaz z czoła zastępowano próbką z futra, badano też florę bakteryjną ze wszystkich 4 łap.

[...] Mikrobiologiczne powiązania między rodzicami i psami były silniejsze niż między rodzicami i dziećmi. Ponadto akademicy stwierdzili, że małżonkowie współdzielili ze sobą więcej bakterii, gdy mieli czworonoga.

Knight i Song zauważyli, że skład mikrobiomu zależał od kilku czynników, w tym wieku i wpływów środowiskowych. Rodzina (nazywana przez autorów badania jednostką rodzinną) miała duży wpływ na skład flory bakteryjnej wszystkich analizowanych części ciała. Najsłabszy związek odnotowano między czołem a dłońmi w parach ojciec-niemowlę. Rodzice współdzielili o wiele więcej bakterii językowych i jelitowych z własnymi niż z cudzymi dziećmi, ale tylko po ukończeniu przez dziecko 3. r.ż. Sugeruje to, że łatwiej wymienić się mikrobami skórnymi z powierzchni domowych czy powietrza niż bakteriami z przewodu pokarmowego. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że skóra jest mniej wybiórczym środowiskiem.

Knight dodaje, że psy były ważnym elementem studium. W ramach wcześniejszych badań analizowano bowiem wyłącznie ludzi, a dla wielu osób zwierzęta są prawdziwymi członkami rodziny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nie po prostu dlatego, że pieski dość ekspresyjnie okazują przywiązanie do opiekuna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...