Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Nowy (stary) nietoperz borsuk

Recommended Posts

Po ekspedycji do Sudanu Południowego (Ekwatorii Zachodniej) biolodzy opisali nowy rodzaj nietoperza. Ubarwienie jedynego (jak na razie) przedstawiciela taksonu Niumbaha, co w języku pazande oznacza "rzadki" lub "dziwny", przypomina paski borsuka.

Autorzy artykułu z pisma ZooKeys ujawniają, że de facto czarno-biały ssak nie jest dla nauki nowością, ale w 1939 r. podczas pierwszego spotkania w Belgijskim Kongu (dzisiejszej Demokratycznej Republice Konga) zwierzę błędnie zidentyfikowano jako reprezentanta rodzaju Glauconycteris (stąd nazwa Glauconycteris superba). W dodatku od tamtej pory jakby zapadło się ono pod ziemię; w sumie, po wliczeniu okazu z 2012 r., schwytano tylko 5 egzemplarzy.

Prof. DeeAnn Reeder Bucknell University i Adrian Garside z Fauna and Flora International (FFI) przeanalizowali czaszki i wygląd osobnika z rezerwatu Bengangai oraz egzemplarzy muzealnych i stwierdzili, że pod względem ekomorfologicznym "Glauconycteris" superba różni się od innych gatunków zgrupowanych w rodzaju Glauconycteris.

Reeder uważa, że nowy stary nietoperz właściwie pod żadnym względem nie pasuje do wcześniejszej klasyfikacji. Jest tak unikalny, że musieliśmy utworzyć nowy rodzaj.

Pierwszą wskazówką, że gatunek należałoby przeklasyfikować, było nietypowe ubarwienie. Później biolodzy zwrócili uwagę na skrzydła. U przedstawicieli rodzaju Glauconycteris, którzy ze względu na delikatną budowę bywają nazywani motylimi nietoperzami, są one przezroczyste i brązowe/białe, zaś tutaj natura postawiła na smolistą czerń. Kolejnymi niepasującymi do układanki szczegółami okazały się czaszka i uszy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...