Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Laser dla szybkich nagrywarek

Rekomendowane odpowiedzi

Japońska firma Nichia Corp. opracowała nową diodę laserową, która umożliwia szybszą pracę z nośnikami Blu-ray i HD DVD. Dioda ma moc 320 mikrowatów i, jak zapewnia Nichia, pracuje stabilnie przez 1000 godzin. Pozwala ona na nagrywanie dwuwarstwowych płyt Blu-ray i HD DVD z prędkością 10x, natomiast nośniki czterowarstwowe można będzie nagrywać z podwójną prędkością. Obecnie stosowane diody oferują moc rzędu 130 mikrowatów. Moc 320 mW osiągnięto przy natężeniu 260 mA i napięciu 5 woltów.

Nichia chce rozpocząć masową produkcję nowych diod w pierwszej połowie przyszłego roku.

Trzeba pamiętać przy tym, że sam laser nie wystarczy do szybszego nagrywania. Potrzebne są też nowe materiały, z których zbudowane będą nośniki.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Gazeta Asahi Shimbun poinformowała, że Mitsubishi Chemicals zaprzestanie produkcji płyt Blu-ray i DVD. Dziennikarze twierdza, że przyczyną podjęcia takiej decyzji jest spadająca zyskowność tego typu przedsięwzięć spowodowana rosnącą konkurencją ze stron firm spoza Japonii.
      Ze zdobytych informacji wynika, że produkcja płyt sprzedawanych pod marką Verbatim zostanie zlecona przedsiębiorstwom z Tajwanu lub Indii. Jedynym japońskim producentem DVD pozostanie firma Taiyo Yuden.
      Płyty DVD osiągnęły szczyt popularności w 2007 roku, kiedy to na całym świecie sprzedano około 6 miliardów sztuk. Od tamtej pory ich sprzedaż spada. Analitycy przewidują, że w roku 2013 liczba sprzedanych płyt zmniejszy się do 3,7 miliarda sztuk.
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Panasonic jest pierwszą firmą, która rozpocznie sprzedaż płyty BDXL wielokrotnego zapisu. Dotychczas na rynku obecne były jedynie nośniki tego typu jednokrotnego zapisu. Płyta LM-BE100J trafi do rąk klientów w połowie kwietnia. Trójwarstwowy krążek pomieści do 100 gigabajtów danych. Wyceniono go na 10 000 jenów czyli 119 dolarów.
      BDXL (BD-RE XL) jest zgodna ze standardem RE4 Format Specification, pracuje z prędkością 2X i jest kompatybilna z odtwarzaczem Panasonic BZT900 BDXL.
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Sąd w Hadze wydał zakaz importu Playstation 3 do Europy. Zakaz będzie obowiązywał przez co najmniej 10 dni. Jego wydanie to wynik sporu patentowego pomiędzy LG a Sony. LG oskarża Sony o naruszenie patentów wykorzystywanych w technologii Blu-ray. Sąd wstępnie zgodził się z argumentami LG, stąd tymczasowy zakaz. Firma ma teraz 10 dni na wystąpienie z wnioskiem o przedłużenie zakazu. Sony może natomiast starać się o zniesienie zakazu. Mocno uderza on w firmę, która tygodniowo eksportuje na Stary Kontytnent 100 000 konsoli.
      Producenci konsoli starają się, by w magazynach znajdowały się taka liczba urządzeń, która zapewni niezakłóconą sprzedaż przez 2-3 tygodnie. Ewentualne przedłużenie zakazu będzie oznaczało, że PS3 zniknie z europejskich sklepów.
      LG twierdzi, że urządzenie narusza liczne patenty należące do tej firmy. W ubiegłym miesiącu firma złożyła skargę do amerykańskiej komisji handlu zagranicznego i stara się o wydanie zakazu importu PlayStation 3 do USA.
      Jeśli Sony zostanie uznana winną naruszenia praw LG, będzie musiała zapłacić odszkodowanie za każdą sprzedaną konsolę.
      Po wydaniu zakazu europejskie służby celne zatrzymały w składach celnych wszystkie znajdujące się tam konsole.
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Hitachi-LG Data Storage to pierwsza firma, która zaoferowała hybrydę dysku twardego i napędu pamięci optycznych. Urządzenie HyDrive to dysk SDD z wbudowanym czytnikiem Blu-ray. Urządzenie trafi na rynek w sierpniu wraz z komputerami Family PC 102 firmy Moneual.
      HydDrive pierwszej generacji będzie oferował 32 lub 64 gigabajty pojemności SSD. W przyszłym roku na rynek trafi druga generacja napędów. Będzie ona w stanie przechowywać do 256 gigabajtów danych i skorzysta z interfejsu SATA 6 Gb/s.
      HyDrive oferuje prędkość zapisu SSD rzędu 60 Mb/s, a odczyt odbywa się z szybkością 175 Mb/s. Napęd optyczny urządzenia czyta jedno- i dwuwarstwowe płyty BD-ROM-R/RE, DVD ROM, DVD+R/-R/RW oraz CD. Potrafi też zapisywać płyty DVD i CD.
      Producent zapewnia, że dzięki połączeniu SSD i napędu optycznego możliwe jest przyspieszenie takich operacji jak włączanie, zamykanie komputera oraz uruchamianie aplikacji aż o 30 do 60%.
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Dzięki pracy japońskich naukowców powstał materiał, który umożliwi tworzenie tanich dysków optycznych o pojemności 1000-krotnie przewyższającej pojemność nośników Blu-ray. Materiał ten to nowa krystaliczna forma tlenku tytanu opracowana przez zespół profesora Shin-ichiego Ohkoshi z Uniwersytetu Tokijskiego.
      Naukowiec wyjaśnia, że po wystawieniu na działanie światła materiał ten zmienia swoje właściwości z metalu o czarnym kolorze w brązowy półprzewodnik.  Zmiany są odwracalne i zachodzą w temperaturze pokojowej, a zatem pozwalają na łatwe wielokrotne zapisywanie dwóch stanów - 0 i 1.
      Uczeni w celach testowych stworzyli cały zestaw niewielkich cząstek materiału, których średnica wahała się od 5 do 20 nanometrów. Jeśli do produkcji nośników zostałyby wykorzystane najmniejsze z tych cząstek, to pojemność dysku optycznego 1000-krotnie przewyższałaby pojemność Blu-ray. A zatem mogłaby być o 5000 razy większa, niż pojemność standardowego DVD. Oczywiście pod warunkiem, że zostaną opracowane urządzenia do zapisu i odczytu danych z dysku z tlenkiem tytanu.
      Profesor Ohkoshi zauważa, że nowe płyty byłyby znacznie tańsze od Blu-ray i DVD. Rynkowa cena tlenku tytanu jest obecnie około 100-krotnie niższa niż cena stopu germanu, antymonu i telluru, który jest używany we współczesnych nośnikach optycznych wielokrotnego zapisu.
      Obecnie nie wiadomo, kiedy nowe nośniki trafią na rynek. Japoński uczony ma zamiar w najbliższym czasie rozpocząć odpowiednie negocjacje z prywatnym biznesem.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...