Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Chore mumie

Recommended Posts

Największe z dotychczasowych badań na mumiach wykazały, że choroby układu krążenia towarzyszą ludzkości znacznie dłużej niż się powszechnie sądzi. Były one częścią życia Homo sapiens na długo zanim dotknęły ją takie plagi współczesności jak powszechne palenie tytoniu, niezdrowa dieta czy brak ruchu.

Badania tomograficzne przeprowadzone na 137 mumiach aż u co trzeciej z nich wykazały oznaki mieżdżycy tętnic. Ponad połowa badanych mumii pochodziła z Egiptu, a reszta z Peru, zachodniej części Ameryki Południowej i Aleutów. Mumie były datowane na lata 3800 p.n.e do 1900 n.e.

Co ciekawe, średni wiek mumii z objawami miażdżycy wynosił w chwili śmierci około 43 lat. Mumie bez oznak miażdżycy miały w chwili śmierci średnio 32 lata. Naukowcy nie byli w stanie stwierdzić, czy miażdżyca przyczyniła się do śmierci.

Doktor Randall Thompson, kardiolog z Saint Luke's Mid American Heart Institute mówi, że najbardziej zaskoczyła go miażdżyca u mieszkańców Aleutów. Wskazuje to, że choroba ta występowała też w społecznościach myśliwsko-zbierackich. Myślę, że współcześni ludzie mogą czuć się mniej winni występowaniu chorób serca. Prawdopodobnie zbytnio rozpropagowaliśmy teorię, że zdrowy tryb życia może wyeliminować ryzyko - stwierdził uczony. Przypomina jednocześnie, że przed setkami czy tysiącami lat niektóre ludy były narażone na inne czynniki ryzyka, jak np. długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach, w których paliło się ognisko i związane z tym długotrwałe oddychanie dymem.

Z kolei doktor Frank Ruehli z Uniwersytetu w Zurichu zauważa, że miażdżyca była powszechna w starożytności i może to wskazywać na predyspozycje genetyczne.

Oczywiście istnieje wiele innych przyczyn chorób serca, których nie jesteśmy w stanie rozpoznać na podstawie badań tomograficznych mumii. Jednak powszechność występowania miażdżycy w starożytności nie oznacza, co podkreślają uczeni, że współczesny styl życia jej nie sprzyja. Olbrzymia liczba badań bezsprzecznie wykazała związek pomiędzy paleniem tytoniu, niezdrową dietą i brakiem aktywności fizycznej z występowaniem chorób układu krążenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...