Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Cmentarzysko z Sahary

Recommended Posts

Podczas prac na stanowisku Wadi Takarkori na Saharze archeolodzy znaleźli 20 szkieletów z epoki kamiennej. Wszystkie znajdowały się wewnątrz lub w pobliżu schroniska skalnego. Ich wiek oceniono na 8-4,2 tys. lat.

To musiało być miejsce pamięci. Ludzie utrzymywali je latami i pochowali tam wiele pokoleń - opowiada Mary Anne Tafuri z Uniwersytetu w Cambridge.

W schronisku natrafiono na 15 szkieletów kobiet i dzieci. W pobliskich tumulusach w późniejszym okresie pochowano 5 mężczyzn i nastolatków.

Tafuri i Savino di Lernia prowadzili wykopaliska w południowo-zachodniej Libii w latach 2003-2006. Poza ludzkimi szkieletami odkryto kości zwierząt oraz naczynia ze śladami najstarszego znanego fermentowanego nabiału z Afryki.

Radiodatowanie ujawniło, że większość szczątków ze schroniska pogrzebano 7300-5600 lat temu. Pochówki tumulusowe zaczęto konstruować ok. 4,5 tys. lat temu, gdy rejon stał się suchszy. Potwierdzają to rysunki naskalne, w których wymagające większej ilości wody krowy zostały zastąpione kozami.

Gdy porównano skład izotopowy szkliwa i okolic starożytnego cmentarzyska, w oczy rzuciły się podobieństwa. Oznacza to, że zmarli musieli mieszkać w pobliżu schroniska.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...