Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Jest najstarsza, a nadal zostaje matką

Recommended Posts

Wisdom jest najstarszym dziko żyjącym ptakiem na świecie. Samica albatrosa ciemnolicego ma co najmniej 62 lata i właśnie urodziło jej się pisklę. To 6. leg z rzędu (Phoebastria immutabilis wyprowadzają 1 lęg rocznie; składają tylko 1 jajo) i prawdopodobnie 35. w życiu.

Długowieczna samica mieszka na terenie Obszaru Chronionego Wysp Midway (Midway Atoll National Wildlife Refuge). Wisdom została zaobrączkowana w 1956 r. przez Chandlera Robbinsa. Przez kolejną dekadę biolog ze Służby Geologicznej USA zaobrączkował tysiące albatrosów ciemnolicych i czarnonogich. Jego projekt miał związek ze zderzeniami dużych ptaków morskich z samolotami marynarki.

W 2002 r. naukowiec powrócił do rezerwatu, mając nadzieję, że część jego podopiecznych jeszcze żyje. Schwytano tyle ptaków, ile się dało. Po powrocie do Patuxent Wildlife Research Center zaczęło się sprawdzanie numerów z obrączek w bazie danych. Wyniki okazały się zaskakujące...

Duże ptaki generalnie żyją dłużej od mniejszych. Albatrosy ciemnolice zaczynają się rozmnażać w wieku ok. 5 lat, dlatego wiadomo, że w 1956 r. Wisdom była co najmniej w tym wieku. Robbins zachwyca się, że Mądrość tyle przeżyła i nadal wyprowadza lęgi. Choć marynarka i jej sprzęt nie stanowią już problemu, pojawiły się nowe zagrożenia, choćby pływający w morzu plastik czy ołów z farb.

Robbins ma nadzieję, że znowu dotrze na Midway, ale mimo swoich 94 lat nadal intensywnie pracuje, nie wiadomo więc, kiedy zrealizuje plany.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wisdom jest najstarszym

znanym

dziko żyjącym ptakiem na świecie.

 

radar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...