Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nowe sposoby zabezpieczania terakotowej armii

Rekomendowane odpowiedzi

Analiza zabezpieczeń przed szkodliwym wpływem środowiska w chińskich muzeach archeologicznych skłoniła naukowców do sformułowania ulepszonych zaleceń. Wg nich, terakotową armię oraz inne nieprzesuwalne artefakty z obiektów obejmujących duże otwarte przestrzenie należałoby chronić m.in. kurtynami powietrznymi. W ten sposób odtwarzano by prymitywne warunki, z jakich archeolodzy je wydobyli.

Zespół ZhaoLina Gu podkreśla, że czynniki środowiskowe doprowadziły do zniszczenia wielu z ponad 1500 nieodkopanych artefaktów.

Autorzy studium zalecają wprowadzenie nowych zabezpieczeń, np. kurtyn powietrznych, które przedmuchiwałyby przestrzeń, aby oddzielić figury z Muzeum Terakotowej Armii Pierwszego Cesarza Qin od środowiska zewnętrznego. Powietrze utrzymywałoby zanieczyszczenia i ciepło z dala od wnętrza krypt. Naukowcy proponują również, aby uciec się do warstwy zimnego powietrza, które zaległoby na dnie dołów, tworząc ochronną warstwę wokół rzeźb.

Drobne z pozoru modyfikacje mogą wiele zmienić, zwłaszcza że dotąd systemy kontroli warunków środowiskowych w muzeach często dostosowywano raczej do potrzeb zwiedzających, a nie abiotycznych zabytków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...