Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Chiny chcą tworzyć elektronicznych gigantów

Recommended Posts

Chińskie ministerstwo przemysłu oświadczyło, że do roku 2015, za pomocą serii połączeń i przejęć, chce stworzyć w Państwie Środka kilka gigantycznych firm elektronicznych. Celem ministerstwa jest powstanie 6-8 dużych firm, z których każda będzie mogła pochwalić się w ciągu dwóch najbliższych lat udziałami rynkowymi w wysokości 100 miliardów juanów (16 miliardów USD).

Obecnie tylko dwie firmy z Państwa Środka - Huawei i Lenovo - mają takie udziały w rynku. Pomimo, iż w Chinach istnieje wiele firm, które potencjalnie mogłyby stać się światowymi markami, dwuletnia perspektywa założona przez polityków z Pekinu wydaje się zbyt krótka. Chociażby dlatego, że przejęcia czy połączenia przedsiębiorstw wymagają zgody różnych urzędów, a procedury trwają wiele miesięcy.

Huawei ciągle nie otrząsnęła się z kłopotów, jakie na firmę ściągnął raport amerykańskich parlamentarzystów, w którym przedsiębiorstwo zostało oskarżone o szpiegowanie użytkowników swoich urządzeń na polecenie chińskiego wywiadu.

W znacznie lepszej sytuacji jest Lenovo. To licząca się i rosnąca w siłę firma. Ostatnio jej prezes ds. finansowych, Wong Wai Ming wspomniał, że Lenovo być może zechce kupić kanadyjskiego RIM-a, producenta BlackBerry.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...