Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Starożytny potworniak

Recommended Posts

Podczas prac na stanowisku La Fogonussa w Katalonii hiszpańscy archeolodzy natrafili na szkielet Rzymianki, w której miednicy znajdował się zwapniały guz - potworniak dojrzały - z fragmentem małej kości i 4 zębami. Dwa z nich nadal tkwiły w ścianie zmiany. Kobieta zmarła ok. 1600 lat temu w wieku 30-40 lat.

Autorzy artykułu z International Journal of Paleopathology podkreślają, że zazwyczaj postawienie diagnozy różnicowej zwapnień miednicy w kontekście archeologicznym jest bardzo trudne, lecz w tym przypadku pomogły zarówno lokalizacja torbieli, jak i jej cechy makroskopowe. Pobieżne obserwacje potwierdziła tomografia komputerowa. Zespół Núrii Armentano z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie udokumentował pierwszy starożytny przypadek potworniaka dojrzałego jajnika. W najszerszym miejscu średnica tego łagodnego guza sięgała 44 mm.

Szkielet kobiety odkopano w nekropolii w pobliżu Lleidy. Nad nim ułożono dachówki (tegulae), które utworzyły dwuspadowy daszek. Jak podkreśla Armentano, groby przykryte dachówkami cieszyły się w starożytnym Rzymie ogromną popularnością. Zmarła nie była [zatem] nikim ważnym czy bogatym. Miała niski status socjoekonomiczny.

Naukowcy podkreślają, że potworniak jajnika nie musiał wywoływać jakichkolwiek objawów, niewykluczone jednak, że rosnąc, doprowadził do śmierci. Możliwe, że guz zabił Rzymiankę, bo niekiedy rozwój potworniaków skutkuje przemieszczeniem i zaburzeniem funkcji przyległych narządów. Poza tym potworniaki jajnika wiążą się z zakażeniami, niedokrwistością hemolityczną oraz powikłaniami ciąży, a to także potencjalne przyczyny zgonu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podczas prac na stanowisku La Fogonussa w Katalonii hiszpańscy archeolodzy natrafili na szkielet Rzymianki, w której miednicy znajdował się zwapniały guz - potworniak dojrzały - z fragmentem małej kości i 4 zębami. Dwa z nich nadal tkwiły w ścianie zmiany.

O co chodzi z tymi zębami w "ścianie zmiany"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ściana zmiany to wapienna "obudowa", którą organizm wytwarza wokół ciał obcych, z którymi nie potrafi sobie poradzić w inny sposób. Te zęby były wbite właśnie w tę "obudowę", przynajmniej tak ja to rozumiem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie no, tyle to i ja zrozumiałem:) Ale skąd i po co te zęby w ścianie zmiany? Dlaczego wśród różnych "dziwnych" hipotez nt. śmierci badanej nie ma np. wykrwawienia przy próbie wygryzienia torbieli? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potworniaki to z zasady łagodne guzy, dlatego rzadko powodują śmierć, nawet jeśli rosną do takich rozmiarów.

 

A zęby wzięły się z tego, że taka właśnie jest natura potworniaków ;) Z definicji są to guzy zawierające tkanki różnego pochodzenia - nieraz w takim guzie znajduje się np. tkankę charakterystyczną wyłącznie dla jakiegoś organu, włosy (wewnątrz ciała!) albo właśnie zęby. W ogóle jest to bardzo ciekawa klasa nowotworów - warto poczytać na ich temat nawet w Wiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Potworniak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...