Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Starożytny potworniak

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas prac na stanowisku La Fogonussa w Katalonii hiszpańscy archeolodzy natrafili na szkielet Rzymianki, w której miednicy znajdował się zwapniały guz - potworniak dojrzały - z fragmentem małej kości i 4 zębami. Dwa z nich nadal tkwiły w ścianie zmiany. Kobieta zmarła ok. 1600 lat temu w wieku 30-40 lat.

Autorzy artykułu z International Journal of Paleopathology podkreślają, że zazwyczaj postawienie diagnozy różnicowej zwapnień miednicy w kontekście archeologicznym jest bardzo trudne, lecz w tym przypadku pomogły zarówno lokalizacja torbieli, jak i jej cechy makroskopowe. Pobieżne obserwacje potwierdziła tomografia komputerowa. Zespół Núrii Armentano z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie udokumentował pierwszy starożytny przypadek potworniaka dojrzałego jajnika. W najszerszym miejscu średnica tego łagodnego guza sięgała 44 mm.

Szkielet kobiety odkopano w nekropolii w pobliżu Lleidy. Nad nim ułożono dachówki (tegulae), które utworzyły dwuspadowy daszek. Jak podkreśla Armentano, groby przykryte dachówkami cieszyły się w starożytnym Rzymie ogromną popularnością. Zmarła nie była [zatem] nikim ważnym czy bogatym. Miała niski status socjoekonomiczny.

Naukowcy podkreślają, że potworniak jajnika nie musiał wywoływać jakichkolwiek objawów, niewykluczone jednak, że rosnąc, doprowadził do śmierci. Możliwe, że guz zabił Rzymiankę, bo niekiedy rozwój potworniaków skutkuje przemieszczeniem i zaburzeniem funkcji przyległych narządów. Poza tym potworniaki jajnika wiążą się z zakażeniami, niedokrwistością hemolityczną oraz powikłaniami ciąży, a to także potencjalne przyczyny zgonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas prac na stanowisku La Fogonussa w Katalonii hiszpańscy archeolodzy natrafili na szkielet Rzymianki, w której miednicy znajdował się zwapniały guz - potworniak dojrzały - z fragmentem małej kości i 4 zębami. Dwa z nich nadal tkwiły w ścianie zmiany.

O co chodzi z tymi zębami w "ścianie zmiany"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściana zmiany to wapienna "obudowa", którą organizm wytwarza wokół ciał obcych, z którymi nie potrafi sobie poradzić w inny sposób. Te zęby były wbite właśnie w tę "obudowę", przynajmniej tak ja to rozumiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no, tyle to i ja zrozumiałem:) Ale skąd i po co te zęby w ścianie zmiany? Dlaczego wśród różnych "dziwnych" hipotez nt. śmierci badanej nie ma np. wykrwawienia przy próbie wygryzienia torbieli? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potworniaki to z zasady łagodne guzy, dlatego rzadko powodują śmierć, nawet jeśli rosną do takich rozmiarów.

 

A zęby wzięły się z tego, że taka właśnie jest natura potworniaków ;) Z definicji są to guzy zawierające tkanki różnego pochodzenia - nieraz w takim guzie znajduje się np. tkankę charakterystyczną wyłącznie dla jakiegoś organu, włosy (wewnątrz ciała!) albo właśnie zęby. W ogóle jest to bardzo ciekawa klasa nowotworów - warto poczytać na ich temat nawet w Wiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Potworniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...