Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

BOINC Polska mierzy światowe promieniowanie gamma

Recommended Posts

W 2011 roku grupa BOINC@Poland postanowiła uruchomić projekt, którego jednym z głównych celów jest stworzenie światowej mapy promieniowania gamma. Aby osiągnąć wyznaczony cel, grupa zaprojektowała czujnik promieniowania radioaktywnego, który chętne osoby z różnych części świata mogą podłączyć do swojego komputera. Obecnie z systemem Radioactive@Home współpracuje 340 wolontariuszy z Australii, Europy, USA, Kanady, Japonii czy Korei Płd. Komputery wzbogacone o taki czujnik codziennie wysyłają dane do serwera projektu. Lokalizację czujników i poziom promieniowania można zobaczyć na mapie projektu. Każdy udostępnia wykres promieniowania, który na ogół nie odbiega od normy.

Projekt Rad@H nie podlega żadnym placówkom państwowym. Zarówno oprogramowanie, jak i schemat użytego detektora promieniowania korzystają z licencji GNU General Public License (GPL) i są dostępne na stronie projektu. Głównym celem jest prezentacja danych w czasie rzeczywistym, aby w sytuacji podobnej do tej w Czarnobylu lub w Fukushimie każdy zainteresowany mógł sprawdzić poziom promieniowania. Jeżeli nawet ktoś będzie chciał oszukać czujnik, przystawiając go do materiałów radioaktywnych, to po sprawdzeniu wyników pobliskich czujników będzie można stwierdzić poziom rzeczywistego promieniowania.

Osoby zajmujące się rozwijaniem projektu to ludzie, których zjednoczyły zamiłowanie do nauki i techniki, a także chęć stworzenia czegoś przydatnego społeczeństwu. Samodzielnie, z powodu braków wiedzy lub pieniędzy, nie mogliby pozwolić sobie na rozwijanie podobnych projektów naukowych. Ale razem, uzupełniając się, zdolni są do rozwijania jeszcze trudniejszych przedsięwziąć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...