Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Odtruwając się, dżdżownice produkują kropki kwantowe

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ pod wpływem promieniowania o określonej długości kropki kwantowe zaczynają emitować światło, myślano o ich wykorzystaniu do śledzenia wirusów czy komórek nowotworowych w organizmie. Niestety, wcielenie planu w życie wymagałoby zastosowania złożonych i drogich procesów chemicznych, które mogłyby zmniejszyć luminescencję kropek. W tym miejscu z pomocą przyszły badaczom dżdżownice czerwone (Lumbricus rubellus).

Zespół Marka Greena z Królewskiego College'u Londyńskiego przez 11 dni trzymał dżdżownice w glebie z chlorkiem kadmu i tellurynem sodu. Okazało się, że zwierzęta transportowały metale do komórek chloragogenowych, które pokrywają powierzchnię jelita i naczyń krwionośnych i stanowią odpowiednik naszej wątroby.

Po przeniesieniu komórek chloragogenowych do wody i oświetleniu naczynia promieniami UV pojawiło się zielone świecenie. Obserwacja pod mikroskopem elektronowym potwierdziła, że źródłem luminescencji były rozpuszczalne w H2O kropki kwantowe tellurku kadmu (CdTe). Chcąc przetestować ich potencjał, naukowcy zobrazowali komórki nowotworowe. Wszystko wskazuje więc na to, że odtruwający szlak metaboliczny dżdżownic można z powodzeniem wykorzystać do biouzyskiwania półprzewodnikowych kropek kwantowych, które świecą na zielono po wzbudzeniu ultrafioletem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...