Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Najstarszy dinozaur (albo najbliższy krewny)

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z USA odkryli najstarszego dinozaura albo najbliższego jak dotąd krewnego tych gadów. Nyasasaurus parringtoni, bo o nim mowa, mierzył z ogonem ok. 3 m i ważył od 20 do 60 kg. Żył mniej więcej 10 mln lat przed bardziej znanymi eoraptorem czy herrerazaurem.

Odkrycie oznacza, że dinozaury pojawiły się 10-15 mln lat wcześniej niż sądzono na podstawie wcześniejszych skamieniałości, a więc w środkowym, a nie późnym triasie.

Jeśli [...] N. parringtoni nie jest najwcześniejszym dinozaurem, musi być najbliższym z poznanych dotąd krewnych. Przez 150 lat ludzie sugerowali, że dinozaury ze środkowego triasu powinny istnieć, jednak wszystkie dowody były niejednoznaczne. Niektórzy naukowcy posługiwali się sfosylizowanymi tropami [skamieniałościami śladowymi], ale teraz wiemy, że inne zwierzęta z tamtych czasów miały bardzo podobną stopę. Kolejni akademicy wskazywali na pojedynczą dinozauropodobną cechę w pojedynczej kości, ale to mylące, gdyż pewne charakterystyki wyewoluowały w różnych grupach gadów i nie były wynikiem pochodzenia od wspólnego przodka - tłumaczy dr Sterling Nesbitt z University of Washington.

Wygląd N. parringtoni odtworzono na podstawie kości ramiennej i 6 kręgów. Skamieniałe kości znaleziono w latach 30. XX wieku w Tanzanii podczas ekspedycji zorganizowanej przez Francisa Parringtona, paleontologa z Uniwersytetu w Cambridge. Gdy N. parringtoni chadzał po naszej planecie, tereny te wchodziły w skład południowej Pangei.

Włókna kolagenowe kości ramiennej N. parringtoni były ułożone chaotycznie, co wskazuje na szybki wzrost (to cecha wspólna dinozaurów i ich bliskich krewnych). Mamy do czynienia z bardzo dobrym przykładem skamieniałości przejściowej; tkanka kostna pokazuje, że Nyasasaurus rósł [...] tak szybko jak dinozaury prymitywne, ale nie tak szybko jak późniejsze dinozaury - wyjaśnia Sarah Werning z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Poza tym naukowcy dostrzeli wydłużony grzebień naramienno-piersiowy, który zapewniał mocowanie mięśniom ramienia (to również wspólna cecha wczesnych dinozaurów).

Okaz wykorzystany do opisania nowego gatunku stanowi część kolekcji Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Cztery kręgi z drugiego egzemplarza, które także uwzględniono w badaniach, są przechowywane w Muzeum Południowoafrykańskim w Kapsztadzie.

Materiał przywieziony przez Parringtona był tak obszerny, że zebrane okazy rozdzielono między jego doktorantów. Nieżyjącemu już Alanowi Charigowi przypadły w udziale gadzie pozostałości, w tym kość ramienna z fragmentem kręgosłupa. Naukowiec pracował nad nią w latach 50. Opisał ją nawet w pracy doktorskiej z 1956 r, ale ograniczył się do ukucia ogólnej nazwy Nyasasaurus - pochodzącej od jeziora Niasa i gr. saurus, czyli jaszczurka - oraz sugestii dot. dinozauropodobnych cech. Gdy Charig zmarł w 1997 r., okazało się, że pozostawił po sobie manuskrypt na ten temat. Ponieważ istnieje tradycja kończenia zaczętych projektów nieżyjących akademików, Nesbitt i inni zabrali się ochoczo do dzieła, wymieniając, oczywiście, Chariga w spisie autorów publikacji. Ostateczna nazwa Nyasasaurus parringtoni upamiętnia miejsce znaleziska oraz Parringtona.

Zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i University of Washington przeprowadził własne analizy materiału. Okazało się, że ogólne wnioski były takie same jak u Chariga. Co więcej, zarówno on, jak i młodsi koledzy zwrócili uwagę na te same właściwości okazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle tylko że dinozaury to nie gady :-))

A niby co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...