Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Węglowodory w Końskim Łbie

Recommended Posts

Naukowcy z Institute for Radio Astronomy odkryli pierwsze w naszej galaktyce molekuły C3H+ obecne w przestrzeni międzygwiezdnej. Węglowodory, będące podstawą paliw kopalnych używanych na Ziemi, znaleziono w Mgławicy Koński Łeb.

Mgławica położona w odległości 1500 lat świetlnych od Ziemi to jeden z najbardziej rozpoznawanych obiektów w kosmosie. Wyróżnia się jednak nie tylko wyglądem. To międzygwiezdne laboratorium chemiczne, w którym światło gwiazd bez przerwy reaguje z gęstym gazem. Grupa uczonych postanowiła przeprowadzić dokładne badania składu chemicznego Mgławicy, wykorzystując w tym celu 30-metrowy radioteleskop znajdujący się w pobliżu Pico del Veleta w Hiszpanii. Rozpoczęcie projektu "Whisper" było możliwe dzięki niedawnemu udoskonaleniu urządzeń radioteleskopu. Wcześniej tak szeroko zakrojone badania zajęłyby co najmniej rok. Teraz możemy przeprowadzić pomiary w ciągu tygodnia - mówi Arnaud Belloche z Instytutu Radioastronomii im. Maksa Plancka.

Podczas badań zidentyfikowano 30 różnych molekuł, w tym liczne niewielkie węglowodory. Uczeni obliczyli, że ilość węglowodorów w Końskim Łbie jest 200-krotnie większa niż ilość wody na Ziemi. Specjaliści uważają, że węglowodory te powstają oddziaływania promieniowania ultrafioletowego na olbrzymie wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
będące podstawą paliw kopalnych używanych na Ziemi,

 

Pewnie niedługo mieszkańcy tej mgławicy zostaną terrorystami ;P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...