Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Kopolimer blokowy udoskonali HDD

Rekomendowane odpowiedzi

Chemicy i inżynierowie z University of Texas w Austin wiedzą, w jaki sposób można pięciokrotnie zwiększyć pojemność współczesnych dysków twardych. Ich technika zakłada wykorzystanie kopolimerów blokowych, substancji, charakteryzujących się wysokim stopniem samoorganizacji.

Przez kilka dziesięcioleci mieliśmy do czynienia ze stałym wzrostem wykładniczym ilości informacji, jaką możemy przechowywać w urządzeniach pamięci masowej, jednak obecnie dochodzimy do granicy fizycznych możliwości - mówi profesor chermii i biochemii C. Grant Willson. Dane przechowuje się w magnetycznych kropkach na powierzchni talerzy dysków. Zwiększając zagęszczenie kropek można zwiększyć ilość zapisywanych danych. Jednak obecnie kropki są już tak gęsto upakowywane, że dalsze zmniejszanie odległości pomiędzy nimi spowoduje, że ich pola magnetyczne będą na siebie nawzajem oddziaływały, powodując spontaniczne nieprzewidywalne zmiany w przechowywanych danych.

Jeśli jednak udałoby się kropki odizolować od siebie w taki sposób, że pomiędzy nimi nie byłoby żadnego materiału magnetycznego, można by je do siebie zbliżyć bez obaw o pojawienie się zakłóceń.
Tutaj właśnie mogą sprawdzić się kopolimery blokowe. Przy użyciu odpowiedniej techniki produkcji mogą one pozwolić na znaczne zwiększenie gęstości zapisu na HDD.

Techniką taką jest metoda kierowanej samoorganizacji (DSA - directed self-assembly) opracowana przez uczonych z Univeristy of Wisconsin i MIT-u. Dzięki niej kopolimery blokowe, nałożone na powierzchnię, na której znajduje się wyżłobiony wzór - w przypadku dysku twardego są to kropki i linie - dopasuje się do niego.

Gdy naukowcy z Teksasu zaczęli pracę z kopolimerami i DSA początkowo potrafili uzyskać strukturę, która pozwalała jedynie na dwukrotne zwiększenie gęstości zapisu na HDD. Od tamtej pory dokonali poważnego postępu. Udało im się wytworzyć najmniejsze na świecie kropki z kopolimeru blokowego i opracować technikę produkcji kompatybilną z technologiami masowej produkcji dysków twardych.

Jestem zadziwiony tym, czego dokonali nasi studenci. Gdy zaczynaliśmy miałem nadzieję, że uda się skrócić czas przetwarzania kopolimeru do mniej niż 48 godzin. Skróciliśmy go do około 30 sekund. Nie wyobrażam sobie, by można było robić to szybciej - mówi profesor Willson.

Samoorganizujący się wzór z supermałych kropek może się teraz organizować zarówno do prostopadłych jak i równoległych wzorców w mniejszej skali niż kiedykolwiek wcześniej. Dzięki temu możliwe jest łatwe nanoszenie polimeru na powierzchnie dysków techniką nanonadruku. Właśnie tego potrzebowaliśmy, by wyprodukować dyski o większej gęstości - mówi Thomas Albrecht z Hitachi Global Storage Technologies. Obecnie uczeni z Teksasu współpracują z HGST przy eksperymentalnym wdrożeniu swojej techniki w masowej produkcji HDD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chociaż bardzo cieszę się z każdej takiej informacji licząc, że może w końcu tym razem, to "pomalkontencę" sobie. który to już raz czytam o przełomowej technologii zwiększającej gęstość zapisu na dysku twardym? sam nie wiem. martwi mnie, że niewiele z tego trafia w postaci komercyjnych rozwiązań. wybrałem tylko kilka wg mnie najbardziej obiecujących i stosunkowo łatwych do wdrożenia "przełomowych" odkryć (poza tym nie chciało mi się "kopać" dalej):

2.XII.2006 Bliżej 5-terabajtowych HDD http://kopalniawiedz...ital-laser,1281

2.II.2010 Rekordowo gęsty zapis na HDD http://kopalniawiedz...czny-laser,9614

17.X.2011 Sól pomaga dyskom twardym http://kopalniawiedz...sk-twardy,14097

 

i coś z tego roku, dlatego nie oczekuję, że już będzie:

14.IX.2012 Hel pozwoli zwiększyć pojemność HDD http://kopalniawiedz...pojemnosc,16606

 

oczywiście nie da się tych technologii zastosować razem i uzyskać 100TB na talerz, ale wspomnę tylko że pierwsze dyski 4TB pojawiły się w tym roku, kilka miesięcy temu (Hitachi) i kosztowały około 4000 zł. a to i tak tylko ułamek tego co zostało opracowane przez ostatnie lata by zwiększyć pojemność dysków twardych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...