Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nie znasz hasła, nie jesteś naszym dzieckiem...

Rekomendowane odpowiedzi

Kukułki Chalcites basalis składają jaja w gniazdach innych ptaków. Samice chwostki szafirowej (Malurus cyaneus) mają jednak na to sprawdzony sposób - tajne hasło.

Diane Colombelli-Negrel z Flinders University zauważyła, że matki wyśpiewują jajom specjalny dźwięk. Zawołanie inkubacyjne zawiera nutę, która zaczyna pełnić funkcję hasła. Gdy młode się wylęgną, włączają ją do kwilenia o pokarm. Kukułki podrzucają jaja zbyt późno, by rozwijające się płody podchwyciły zawołanie.

Zazwyczaj scenariusz wygląda tak, że jeśli gospodarzom nie uda się rozpoznać jaja pasożyta, wychowują wyklute młode, nawet gdy w żadnym razie nie przypomina ono prawdziwych piskląt. W przypadku chwostek jest jednak inaczej. Już w 2003 r. Naomi Langmore stwierdziła, że porzucają one 40% gniazd, w których znajduje się jedynie kukułka. Gdy w gnieździe przesiaduje kukułka, a nie chwostka szafirowa, rodzice mniej karmią pisklę, częściej wydają zawołania alarmowe i angażują się w inspekcję otoczenia, a w końcu odlatują. Teraz wyjaśniało się, jak demaskują podrzutka.

Colombelli-Negrel monitorowała 15 gniazd. Okazało się, że samice M. cyaneus odzywają się do nienarodzonych młodych. Począwszy od 9. dnia wysiadywania, co cztery minuty wydają 2-sekundowy zaśpiew. Składa się on z 19 elementów. Mamy kontynuują naukę przez tydzień do momentu wylęgu. Kukułka podrzuca jajo ok. 12. dnia, wygląda więc na to, że jej potomkowi brakuje czasu na opanowanie hasła.

Nagrywając prośby piskląt o pokarm, Australijka zauważyła, że ptaki wzorowały się na zawołaniu inkubacyjnym matek. Charakterystyczna nuta jest różna w poszczególnych "rodzinach". Również samce zapoznają z nią dzięki partnerkom, które same wypraszają w ten sposób pokarm. Eksperymenty z playbackiem ujawniły, że dorośli reagują na kwilenie młodych wyklutych w ich gnieździe, ignorując błagania innych chwostek i kukułek.

Melodia na pewno nie jest wrodzona, bo młode dokładniej naśladują samicę, gdy śpiewa częściej w czasie wysiadywania. Gdy Colombelli-Negrel pozamieniała jaja między gniazdami, pisklęta wzorowały się na przybranych rodzicach. Sygnatura ich zaśpiewu najlepiej pasowała do nowej rodziny, pośrednio przypominała biologiczne matki, a najmniej odpowiadała pisklętom Ch. basalis.

Na przestrzeni lat liczba kukułek "adoptowanych" przez chwostki się zmienia: raz rośnie, raz spada. Nie wiadomo, czy chwostki gorzej sobie radzą z rozpoznawaniem charakterystycznych dźwięków, czy to raczej kukułki stają się lepszymi naśladowcami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...