Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Apple zastąpi Intela ARM-em?

Rekomendowane odpowiedzi

Apple pracuje podobno nad własnymi procesorami dla komputerów osobistych, które w przyszłości mają zastąpić używne obecnie układy Intela. Koncern z Cupertino już zastąpił w urządzeniach przenośnych układy Samsunga swoimi produktami. Teraz inżynierowie Apple'a starają się stworzyć procesory dla Macintoshów oparte na architekturze ARM.

Apple korzysta z procesorów Intela od 2006 roku. Wcześniej używał układów Power IBM-a i Motoroli.
Architektura ARM  powstała z myślą o zastosowaniu jej tam, gdzie konieczna jest oszczędność energii. Pod względem mocy obliczeniowej nie miała konkurować z x86. Jednak w ostatnim czasie coraz więcej firm pracuje nad zwiększeniem mocy licencjonowanych przez siebie ARM-ów. Na przykład Nvidia pracuje nad kośćmi Boulder, które mają konkurować z serwerowymi Opteronami (AMD) i Xeonami (Intel).

Apple, próbując "przesiąść się" na kości ARM, będzie miało zmierzyć się z dwoma poważnymi problemami. Pierwszy to kompatybilność oprogramowania. To napisane z myślą o architekturze x86 nie będzie działało na ARM. Drugi problem to wydajność. Wątpliwe, by układy ARM zyskiwały moc obliczeniową w tak szybkim tempie jak układy Intela.

Warto tutaj przypomnieć, że popularność komputerów Apple'a zaczęła szybko rosnąć właśnie po wykorzystaniu w nich kości Intela.To może wskazywać, że klienci przywiązują wagę do mocy obliczeniowej i ewentualne przejście na inną architekturę, znaną z energooszczędności, a nie z wydajności, może być ryzykowne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesory używane przez Apple'a (bez dokładnego sprawdzania):

 

- 6502

- MC 68k

- Power PC

- ARM 610

- x86

- Ax (współczesne)

 

Połowa z nich była używana w głównej linii Maków. Dodatkowo w systemie od czasów Power PC istnieje możliwość instalacji programów ze źródeł (teoretycznie niezależnych od sprzętu), chociaż zdaje się, że częstsze były jakieś "uniwersalne pliki binarne".

 

 

Zapewne bardziej otrzaskany jabłecznik zaraz to wyprostuje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Warto tutaj przypomnieć, że popularność komputerów Apple'a zaczęła szybko rosnąć właśnie po wykorzystaniu w nich kości Intela.To może wskazywać, że klienci przywiązują wagę do mocy obliczeniowej

Typowy fanboj Apple'a patrzący na dane techniczne? muahahaha :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klasyczni fanboje Apple patrzyli na te dane i mieli rację. Stare Motorole były znacznie szybsze od równoległych x86. Do tego były one nieporównanie przyjaźniejsze w programowaniu i lepiej przemyślane. A na ekranie (już od pierwszej wersji) świetnie wyglądające i działające okienka. Szkoda, że Jobsowi odbiło i postanowił to wszystko zniszczyć trollowaniem patentowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...