Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Pas asteroid niezbędny do powstania życia?

Rekomendowane odpowiedzi

Różnica w kształcie orbit, a tym samym w kierunkach w jakich się poruszają te pyłki są wystarczająco duże.

Pamiętaj, że mamy młodą gwiazdę, która dopiero zaczyna porządkować ruch pyłów na swoich orbitach. A nawet w wykształconym w pełni układzie jak nasz wciąż mamy cała masę odłamków, które przelatują koło planet z prędkościami rzędu dziesiątek tysięcy kilometrów na godzinę.

Gdyby nie te różnice w prędkości pyłów i gazów spowodowane wpływem innych ciał to nie dochodziłoby nawet do powstania gwiazd.

Ponadto nawet elektrostastycznie trzymająca się kulka pyłu (jeszcze nie grudka skały) może wchodzić na orbity innych takich grudek a 2 takie orbitujące w przeciwnych kierunkach kulki mogą mieć już całkiem sporą prędkość względną, szczególnie jeśli mówimy o orbitowaniu w okół różnych innych elementów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W porządku. Ale, o jakie "odlłamki" chodzi? Czego odłamki? Co się i kiedy odłamało jeszcze zanim powstały obiekty na tyle duże, by je można było połamać?

Gdyby nie te różnice w prędkości pyłów i gazów spowodowane wpływem innych ciał to nie dochodziłoby nawet do powstania gwiazd.

Do powstania gwiazd dojść musiało z powodu grawitacji i dzięki odpowiednio dużej masie fluktuacji gęstości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W porządku. Ale, o jakie "odlłamki" chodzi? Czego odłamki? Co się i kiedy odłamało jeszcze zanim powstały obiekty na tyle duże, by je można było połamać?

Ja się załamię... Czy ja pisze w tak zamotany sposób, czy ktoś ma problem z czytaniem ze zrozumieniem?

Nie mam zamiaru tłumaczyć o co mi chodziło, bo pewnie znowu nie zostanę zrozumiany, więc proszę by ktoś inny to przetłumaczył na wersję zrozumiałą dla madana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogo, proszę, nie załamuj się tak szybko. Cierpliwości. Mi jej nie brakuje, by Ci jeszcze raz wyjaśnić, że to, co nazwałeś odłamkami, musiało jakoś powstać. Początkowo był wyłącznie pył o mikronowych rozmiarach ziaren, pozostałość po wybuchu termojądrowym. Jak się to mogło zebrać i utworzyć kamyki? Zamiast kombinować, jak koń pod górę wystarczy przyjąć, że miało miejsce zderzenie na skalę planetarną. Raczej dosyć dawno. Swiadczą o tym pewne fakty. 1. Pas planetoid i asteroidów zajmuje miejsce przewidywane przez regułę T-B dla planety. 2. Bardzo ograniczona liczba rodzajów meteorytów (z grubsza: kamienne, żelaziste, węglowe). Jak się mogło np. zbierać w grudki tylko i wyłącznie żelazo? Co za wybiorczość... Sądzi się, że żelazo zalega głęboko w centrum Ziemi (chyba także innych planet), gdyż jest cięższe od skał zbudowanych przede wszystkim z krzemu, wapnia tlenu i węgla . Już to powinno wystarczyć.

Być może również komety należą do resztek po katastrofie. Podaruj sobie pas Kuipera, czy obłok Oorta.

Czy to zrozumiałe dla Ciebie?

Czy wiesz, co mi chcesz wyjaśnić? Obawiam się, że nie bardzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja chciałem napisać, ze przed powstaniem odłamków chaos musiał być jeszcze większy i duże różnice prędkości musiały się zdarzać jeszcze częściej... więc pytanie skąd one się wzięły wydaje mi się wynikać z niezrozumienia tego, że posłużyłem się pewną analogią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to teraz się już chyba rozumiemy. Nie znaczy to wcale, że problem został rozwiązany definitywnie. Uwzględniając jednak dodatkowe okoliczności, o których wspomniałem, możemy bardziej efektywnie pofantazjować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...