Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Bloguje na szkolnej tablicy

Recommended Posts

Daily Talk to "gazeta" spisywana codziennie na wywieszonej w centrum Monrovii szkolnej tablicy. Ponieważ większości mieszkańców brakuje pieniędzy i dostępu do tradycyjnych mediów, pomysł Alfreda J. Sirleafa spotkał się ze sporym uznaniem. Wg niego, dobrze poinformowani obywatele to klucz do odrodzenia Liberii.

Tablica zawisła na Tubman Boulevard w 2000 r. Wiadomości lokalne przekazują kredowemu wydawcy powracający z terenu wolontariusze. Do niusów ze świata dociera sam, przesiadując w kawiarence internetowej.

Sirleaf jest wydawcą, projektantem i dziennikarzem w jednym. Daily Talk powstała w czasie drugiej wojny domowej (1999-2003), a ponieważ jej pomysłodawca ośmielił się krytykować byłego prezydenta Charlesa Taylora, tablicę kilkakrotnie niszczono.
Zawirowania polityczne i brak funduszy nie są jedynymi zmartwieniami Sirleafa. Musi sobie również poradzić z analfabetyzmem, stąd symbole zastępujące w tekście różne osoby, wydarzenia czy towary. Niebieski hełm oznacza siły pokojowe ONZ, biała chusteczka Obamę, a butelka kolorowej wody benzynę.

Daily Talk ma własne hasło w Wikipedii. Inicjatywę wspierają blogerzy z różnych części świata, którzy proszą o wpłaty za pośrednictwem systemu Paypal lub o wypisanie imiennych czeków. Z wpisu na Notes from Liberia wynika, że Daily Talk dalej istnieje, a Sirleaf nie zmienił zdania i cierpliwie przekonuje, że dziennikarstwo oddolne zapobiega kolejnej turze bratobójczych walk.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...