Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Mozaikowe dowodzenie

Rekomendowane odpowiedzi

Graniki wielkie (Epinephelus marginatus) są zagrożone wyginięciem, jednak naukowcy i zarządcy łowisk ściśle ze sobą współpracują, by mogło się to zmienić. Chcąc się dowiedzieć, do jakiego stopnia udało się odnowić gatunek, Paolo Guidetti z Uniwersytetu Salentyńskiego odwołał się do... rzymskich i etruskich mozaik.

Gdy kiedyś Guidetti przeglądał książkę na temat starożytnej sztuki, natknął się na zdjęcie pewnej mozaiki. Przedstawiała ona nogę wystającą z pyska sporej ryby, w której naukowiec rozpoznał granika. Dziś trudno byłoby spotkać tak dużego E. marginatus, w dodatku tak blisko powierzchni wody. Choć przedstawiciele tego gatunku maksymalnie dorastają do 1,4 m długości i mogą ważyć 45 kg, większość jest sporo mniejsza. Poza tym w miejscach, gdzie presja połowowa jest najwyższa, schodzą na spore głębokości.

Na terenie Morza Śródziemnego utworzono specjalne rezerwaty dla graników, dzięki czemu ryby te coraz powszechniej występują na różnych głębokościach i stają się większe. Guidetti i Fiorenza Micheli z Uniwersytetu Stanforda nie zadowolili się jednak ogólnymi statystykami i postanowili odtworzyć sytuację gatunku sprzed setek, a nawet tysięcy lat (wg nich, to baza do porównań z prawdziwego zdarzenia). Jako że zadanie nie należało bynajmniej do łatwych, duet wziął się na sposób i zajął się mozaikami. Rozpuszczenie wici w środowisku biologów poskutkowało i grono pomocników szybko się rozrosło.

Po kilku latach akademicy stworzyli listę 73 etruskich, greckich i rzymskich mozaik z I-V w. n.e., na których uwieczniono rybę albo sceny łowienia. Wykorzystując [23] mozaiki, potrafiliśmy określić, jak duże graniki były i w jaki sposób je chwytano - podkreśla Micheli. Na niektórych ludzie posługiwali się sieciami i harpunami, na innych E. marginatus osiągały monstrualne rozmiary. To sugeruje, że graniki były o wiele bardziej rozpowszechnione i dostępne, niż ktokolwiek mógł przypuszczać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem przekonany, czy chciałbym, aby ich populacja i rozmiary wzrosły do takiego stopnia, żeby znów uwieczniano nogi w ich pyskach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...