Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Testosteron jak serum prawdy

Rekomendowane odpowiedzi

Testosteron jest męskim hormonem kojarzonym z agresją czy tendencją do podejmowania ryzyka. Ostatnie badania wykazały jednak, że sprzyja zachowaniom społecznym. Gdy mężczyznom podawano testosteron, kłamali rzadziej niż po zaaplikowaniu placebo (PLoS ONE).

Naukowcy z Uniwersytetu w Bonn zebrali grupę 91 ochotników. Skórę 46 mężczyzn posmarowano żelem z testosteronem, a u 45 zastosowano preparat placebo. Następnego dnia endokrynolodzy sprawdzali, czy poziom hormonu we krwi przedstawicieli 1. grupy był rzeczywiście wyższy niż w grupie placebo. Jak wyjaśnia dr Matthias Wibral, ponieważ próba była podwójnie ślepa, ani badani, ani naukowcy nie wiedzieli, kto trafił do której grupy.

Później schowani w boksach mężczyźni brali udział w prostej grze polegającej na rzucaniu kostkami. Im wyższy wynik, tym większa nagroda pieniężna. "Eksperymenty zaprojektowano w taki sposób, by dało się kłamać. Jako że panowie siedzieli w swoich przegródkach, nikt nie wiedział, czy wpisywali do komputera prawdziwy wynik, czy zawyżali punktację, aby wygrać więcej pieniędzy". Naukowcy mieli jednak sposób na określenie prawdomówności ochotników. Statystycznie prawdopodobieństwo wystąpienia wszystkich cyfr z kostki jest identyczne. Jeśli zatem pojawiało się nieprawdopodobnie dużo rekordów dotyczących wyższych wartości [tzw. outliers], mieliśmy wyraźną wskazówkę, że dana osoba oszukiwała.

Gdy zespół porównał wyniki, okazało się, że ochotnicy z wyższym poziomem testosteronu kłamali rzadziej niż członkowie grupy kontrolnej. Uzyskane wyniki zadają kłam jednowymiarowemu podejściu, zakładającemu, że testosteron prowadzi do antyspołecznego zachowania - wyjaśnia prof. Armin Falk. Podejrzewa on, że testosteron może potęgować dumę i chęć wytworzenia pozytywnego obrazu siebie, a na tym tle kilka euro nie stanowi wystarczającej zachęty, by narażać na szwank poczucie własnej wartości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdyby się okazało odwrotnie, to interpretacja była by "testosteron może potęgować dumę i chęć wytworzenia pozytywnego obrazu siebie, przez co zwiększa chęć pokzania siebie w jak najlepszym świetle".

To ile razy oni rzucali, żeby mieć wiarygodne statystyki? Jeżeli szuka się 6 to można próbować rzucić kostką w sposób powtarzlny, np. spuścić z nie dużej wysokości na wystający kant z 2 u góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...