Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Psia trafność wzrasta po posiłku

Rekomendowane odpowiedzi

Śniadanie wydaje się najważniejszym posiłkiem nie tylko u ludzi, ale i u psów. Wytrenowane czworonogi osiągają bowiem lepsze rezultaty w szukaniu po porannym posiłku niż na czczo.

Naukowcy z University of Kentucky przeprowadzili eksperymenty, z których wynika, że pół godziny po posiłku trafność wyszukiwania jest u psów wyższa niż podczas działań prowadzonych z pustym żołądkiem.

Przed przystąpieniem do wyszukiwania pokarmu dr Holly Miller i Charlotte Bender kazały psom przez 10 min wykonywać komendę "usiądź i zostań". Wcześniejsze studium Miller wykazało bowiem, że zadania na samokontrolę obniżają u psów poziom energii, a także zdolność wykonania innych zadań.

Podczas eksperymentu psy zjadały posiłek zaspokajający połowę spoczynkowego wydatku energetycznego (ang. resting energy requirements, RER). Zdolność wyszukiwania schowanej przekąski - po demonstracji smakołyk zamykano w jednym z sześciu kontenerów - oceniano po upływie 30 i 90 min od śniadania. Pół godziny po jedzeniu i 10 min po odwołaniu komendy "siad" psy szukały lepiej niż na czczo. Podobnych różnic nie zaobserwowano podczas testów organizowanych 90 min po posiłku.

Autorki artykułu opublikowanego na łamach Behavioural Processes uważają, że ze względu na odmienność diety dzikie psowate reagują inaczej od psów domowych i drobna przekąska nie robi im aż takiej różnicy.

Psy polegają na diecie obfitującej w węglowodany [taki jest skład dostępnych w handlu karm], przez co ich mózgi stają się bardziej zależne od glukozy; wahania poziomu cukru silniej na nie oddziałują. W upolowanym mięsie nie ma zbyt dużo węglowodanów, występuje zaś sporo tłuszczu. Wskutek tego mózg np. wilka przełącza się na wtórne źródło energii: ciała ketonowe (są one pośrednimi metabolitami przemian tłuszczów). Ketoza wiąże się z ograniczeniem wahań ilości paliwa dla neuronów. To dlatego wilki i kojoty są mniej impulsywne i bardziej uważne. Kontrola zachowania zaczyna jednak zawodzić, gdy psowatym zagląda w oczy głód...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...