Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Gazeta jak wehikuł czasu

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas przeprowadzki herbarium Uniwersytetu w Cambridge do Sainsbury Laboratory odkryto wiele interesujących okazów, które nie oglądały światła dziennego od momentu zebrania kilkaset lat temu, m.in. grzyby i wodorosty zebrane przez Darwina podczas 2. wyprawy HMS Beagle. To gratka nie tylko dla biologów, ale i dla antykwariuszy, bo ładunek nadal spoczywał w zawiniątku z gazety twórcy teorii ewolucji.

Przekopywałam się przez zawartość kartonu, opisanego w latach 50. hasłem "do segregacji". W środku znalazłam zapakowane w gazetę z [października] 1828 r. grzyby i wodorosty, które Darwin zebrał podczas drugiej wyprawy HMS Beagle w latach 1832-33. W torbie z papieru pakowego odkryłam też okazy pozyskane przez dr. C.G. Sligmanna, uczestnika uniwersyteckiej ekspedycji antropologicznej z 1898 r. do wysp w Cieśninie Torresa - opowiada technik Christine Bartram.

Takie okazy, opatrzone notatkami sporządzonym w terenie, stanowią nieocenione źródło danych, m.in. nt. ewolucji roślin czy utraconych genów. Co więcej, tego rodzaju powroty do przyszłości dają nadzieję na stworzenie kompletniejszej farmakopei (bazy roślin leczniczych). W innym razie przekazywana z pokolenia na pokolenie wiedza mogłaby zniknąć w wyniku wymierania lokalnych języków.

Zbiory herbarium gromadzono przez 300 lat, ale tylko niewielką ich część skatalogowano w cyfrowej formie (od 6 lat zajmuje się tym Bartram, jednak zadanie nie należy do łatwych, zważywszy, że trzeba uwzględnić ok. 1 mln okazów). Choć pierwotnie zielniki miały służyć celom taksonomicznym, od ok. 20 lat przeżywają renesans jako cenne źródło materiału genetycznego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do teraz nikt tego nawet nie obejrzał od czasów Darwina? Albo musieli mieć naprawdę sporo roboty, albo nie cenili należycie jego pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie cenne mogą być teraz te gazety...

Czekając na możliwość rozwiązania ówczesnej krzyżówki na ostatniej stronie

P_.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...