Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Dzieci będące jedynakami częściej mają nadwagę

Recommended Posts

Ryzyko nadwagi czy otyłości jest u jedynaków o ponad 50% wyższe niż u dzieci mających braci lub siostry. Naukowcy z Sahlgrenska Academy doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych 12720 mieszkańców 8 europejskich krajów, m.in. Szwecji. Studium przeprowadzono w ramach projektu IDEFICS (od ang. Identification and prevention of Dietary and lifestyle-induced health EFfects In Children and infantS).

Naukowcy kontrolowali wpływ różnych czynników, w tym płci, wagi urodzeniowej, a także wagi rodziców. Określano wskaźnik masy ciała dziecka (BMI), a opiekunowie wypełniali kwestionariusz, w którym pytano np. o nawyki żywieniowe pociechy, czas spędzany przez nią na dworze oraz przed ekranem telewizora.

Nasze studium pokazało, że jedynacy rzadziej bawią się na dworze, częściej pochodzą z domów z niższym [formalnym] wykształceniem i z większym prawdopodobieństwem mają telewizor w sypialni. [Co ciekawe], nawet gdy wzięliśmy poprawkę na te czynniki [oraz na ilość cukru czy tłuszczów w diecie i stosunek rodziców do nagradzania dziecka jedzeniem], związek między rodzeństwem [a właściwie jego brakiem] i otyłością się utrzymywał. W rzeczywistości wydaje się, że bycie jedynakiem stanowi samodzielny czynnik ryzyka otyłości - opowiada Monica Hunsberger.

Fakt, że jedynacy są bardziej podatni na otyłość, może być wynikiem różnic w środowisku rodzinnym lub w strukturze rodziny, których nie udało nam się uchwycić z wystarczającą dokładnością. Aby lepiej zrozumieć przyczyny tego zjawiska, będziemy od przyszłego roku śledzić dalsze losy "naszych" rodzin - dodaje Lauren Lissner.

Studium wykazało, że w krajach południowoeuropejskich, we Włoszech, w Hiszpanii i na Cyprze, nadwaga/otyłość występuje ponad 3-krotnie częściej niż w krajach ze środka-północy kontynentu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...