Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Rekordowo mało lodu w Arktyce

Rekomendowane odpowiedzi

Amerykańskie National Snow & Ice Data Center poinformowało, że pływająca pokrywa lodowa Arktyki spadła do najniższego poziomu od czasu gdy do jej pomiarów wykorzystywane są satelity. Naukowcy stwierdzili, że 26 sierpnia bieżącego roku całkowita powierzchnia pokrywy pływającego lodu wyniosła 4,10 milionów kilometrów kwadratowych. To o 70 000 kilometrów kwadratowych mniej niż dotychczasowy rekord, zanotowany 18 września 2007 roku.

Samo w sobie zjawisko to jest jednostkowym wydarzeniem. Jednak w kontekście tego, co obserwujemy od kilkunastu lat wskazuje to, że pokrywa pływającego lodu w Arktyce ulega radykalnym zmianom - mówi Walt Meier z NSIDC.

W 2007 roku było rekordowo mało lodu, gdyż przydarzyło się lato z niemal idealnymi warunkami do jego topnienia. Jednak tym razem, poza jednym sztormem na początku sierpnia, nie mieliśmy do czynienia z żadnymi nadzwyczajnymi warunkami. Po prostu lód jest już tak cienki i słaby, że nie ma znaczenia, jak przesuwają się masy powietrza - stwierdził dyrektor NSIDC Mark Serreze.

Specjaliści obawiają się, że pokrywa lodowa zmniejszy się jeszcze bardziej, gdyż sezon topnienia lodów skończy się za dwa lub trzy tygodnie.

W Arktyce, zgodnie z naturalnym cyklem pór roku, pokrywa lodowa zmniejsza się latem i zwiększa zimą. W różnych latach, ze względu na różne warunki pogodowe, sytuacja nie wygląda jednakowo. Jednak od 30 lat zauważalny jest ogólny bardzo szybki spadek powierzchni lodu.

Pełna analiza tegorocznego sezonu topnienia zostanie zaprezentowana przez NSIDC na początku października.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, to zależy czy statek bezpośrednio z Kolumbii, czy od pośredników :P

Waldi to nie ten biegun na razie stopnieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Był kiedyś naukowiec który twierdził że za przebiegunowanie odpowiada czapa lodowa na biegunach . Ponoć niewielki w skali kosmicznej obiekt przelatujący obok ziemi może spowodować fiknięcie bieguna na równik a przy okazji sporą falę . Efekt cieplarniany mógłby ten biegun z lodu odchudzić no i przy okazji coś tam pod lodem będzie (może jakaś cywilizacja , złoto, ropa albo jakieś śliczne panny).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...