Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Dostosowując się do robota, zaczynają lepiej chodzić

Recommended Posts

Idąc razem, ludzie nieświadomie synchronizują chód. Rozwikłując mechanizm tego zjawiska, japońscy naukowcy opracowali cyfrowego towarzysza (Walk Mate), który poprawia stabilność, mobilność i jakość życia ludzi z chorobą Parkinsona.

Yoshihiro Miyake z Tokijskiego Instytutu Technologii badał, jak przebiega proces poruszania się w parach wirtualny robot-człowiek. W studium wzięły udział zarówno osoby ze zdrowym chodem, jak i pacjenci z parkinsonizmem czy porażeniem połowiczym.

Źródłem danych wejściowych dla robota było czasowanie chodu człowieka (wykorzystano mocowane do stóp czujniki), a sygnałem wyjściowym z robota stał się podawany człowiekowi przez słuchawki odgłos kroków. Algorytm bazujący na dynamice przemieszczania się fal kontrolował różnice czasowania między wejściem a wyjściem Walk Mate.

Studium wykazało, że w odpowiedzi na odgłos "kroków" robota wzorce chodu pacjentów stawały się zdrowsze. Co więcej, w porównaniu do zwykłych urządzeń do wspomagania chodzenia ze stałym rytmem, korzystanie z Walk Mate zapewniało większą stabilność i poczucie wspólnoty.

Dalsze testy, które prowadzono m.in. we współpracy z Instytutem Ludzkiego Poznania i Nauk o Mózgu Maxa Plancka, potwierdziły potencjał drzemiący w japońskim wynalazku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...