Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

U najpłodniejszych kobiet wymiary macicy oddają złotą proporcję

Recommended Posts

Jasper Verguts, ginekolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Leuven, zmierzył narządy rozrodcze 5 tys. kobiet i ustalił, że u tych najbardziej płodnych mają one idealne matematycznie wymiary.

Miłośnicy tzw. złotej proporcji (1,618), która dla niewtajemniczonych jest zwykłą liczbą, uważają, że stanowi ona przejaw perfekcji. Przykład? W najmilszych oku prostokątach stosunek długości i szerokości wynosi ponoć 1,618. Witryny poświęcone złotemu podziałowi w ludzkim ciele odnajdują wartość 1,618 właściwie wszędzie, gdzie się da.

Dr Verguts posługiwał się usg, by zmierzyć macice 5 tys. pacjentek. Na tej podstawie przygotował tabelę średniego stosunku ich wysokości i szerokości dla różnych grup wiekowych. Dane pokazały, że po urodzeniu wynosi on ok. 2, a później stale spada w ciągu życia kobiety (do 1,46 u seniorek). Lekarz przeżył szok, gdy zauważył, że u dziewcząt w wieku 16-20 lat stosunek wymiarów macicy wynosi 1,6. Warto dodać, że biologicznie najlepszy wiek, by zajść w ciążę, to 19-25 lat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cóż... Skoro ów stosunek wysokości do szerokości spada od 2 do 1,46 - to kiedyś musi osiągnąć 1,6 (na przykład na podstawie twierdzenia Darboux o funkcji ciągłej ;) ).

Nigdy jednak (zakładając, że wyniki pomiarów są liczbami wymiernymi, a tak jest w istocie) nie osiągnie wartości "złotej liczby", gdyż jest ona niewymierna (czyli nie można jej przedstawić jako stosunku dwu liczb całkowitych).

Zatem wnioskując, że Pan Profesor badania prowadził li tylko z nudów lub ciekawości

P_.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jeżeli coś spada od 2 do 1,46 to osiągnie kiedyś 1,6 ale nie dlatego młokosie że urodził się pan Darboux, tylko dlatego że po prostu 2>1,6>1,46 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

1,618 a dokładniej ciut więcej niż 1,6 to również optymalna kadencja, czyli liczba obrotów korby roweru na sekundę, wytrenowanego zawodnika.. i optymalna ilość kroków piechura.. i przeciętna ilość ruchów frykcyjnych ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za młokosa dziękuję, nie skorzystam. Co do pana Jeana Gastona Darboux (ur. 14.08.1842r., gwoli ścisłości) to Twoja nierówność na nic by się zdała, gdyby funkcja wyrażająca stosunek obliczany przez prof. Vergutsa nie była ciągła. Darboux stwierdził, że funkcja ciągła w danym przedziale (tu <1,46 ; 2> ) przyjmuje wszystkie wartości pośrednie (tu 1,618), quod erat demonstrandum.

Zatem pozdrawiając pana Voytec

P_.

  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...