Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

U najpłodniejszych kobiet wymiary macicy oddają złotą proporcję

Rekomendowane odpowiedzi

Jasper Verguts, ginekolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Leuven, zmierzył narządy rozrodcze 5 tys. kobiet i ustalił, że u tych najbardziej płodnych mają one idealne matematycznie wymiary.

Miłośnicy tzw. złotej proporcji (1,618), która dla niewtajemniczonych jest zwykłą liczbą, uważają, że stanowi ona przejaw perfekcji. Przykład? W najmilszych oku prostokątach stosunek długości i szerokości wynosi ponoć 1,618. Witryny poświęcone złotemu podziałowi w ludzkim ciele odnajdują wartość 1,618 właściwie wszędzie, gdzie się da.

Dr Verguts posługiwał się usg, by zmierzyć macice 5 tys. pacjentek. Na tej podstawie przygotował tabelę średniego stosunku ich wysokości i szerokości dla różnych grup wiekowych. Dane pokazały, że po urodzeniu wynosi on ok. 2, a później stale spada w ciągu życia kobiety (do 1,46 u seniorek). Lekarz przeżył szok, gdy zauważył, że u dziewcząt w wieku 16-20 lat stosunek wymiarów macicy wynosi 1,6. Warto dodać, że biologicznie najlepszy wiek, by zajść w ciążę, to 19-25 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż... Skoro ów stosunek wysokości do szerokości spada od 2 do 1,46 - to kiedyś musi osiągnąć 1,6 (na przykład na podstawie twierdzenia Darboux o funkcji ciągłej ;) ).

Nigdy jednak (zakładając, że wyniki pomiarów są liczbami wymiernymi, a tak jest w istocie) nie osiągnie wartości "złotej liczby", gdyż jest ona niewymierna (czyli nie można jej przedstawić jako stosunku dwu liczb całkowitych).

Zatem wnioskując, że Pan Profesor badania prowadził li tylko z nudów lub ciekawości

P_.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli coś spada od 2 do 1,46 to osiągnie kiedyś 1,6 ale nie dlatego młokosie że urodził się pan Darboux, tylko dlatego że po prostu 2>1,6>1,46 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,618 a dokładniej ciut więcej niż 1,6 to również optymalna kadencja, czyli liczba obrotów korby roweru na sekundę, wytrenowanego zawodnika.. i optymalna ilość kroków piechura.. i przeciętna ilość ruchów frykcyjnych ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za młokosa dziękuję, nie skorzystam. Co do pana Jeana Gastona Darboux (ur. 14.08.1842r., gwoli ścisłości) to Twoja nierówność na nic by się zdała, gdyby funkcja wyrażająca stosunek obliczany przez prof. Vergutsa nie była ciągła. Darboux stwierdził, że funkcja ciągła w danym przedziale (tu <1,46 ; 2> ) przyjmuje wszystkie wartości pośrednie (tu 1,618), quod erat demonstrandum.

Zatem pozdrawiając pana Voytec

P_.

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...