Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Chiński pojazd wyląduje na Księżycu

Recommended Posts

Chińska prasa ogłosiła, że w przyszłym roku Państwo Środka wystrzeli swój pierwszy pojazd, którego zadaniem będzie wykonanie lądowania na Księżycu. ChRL chce w ten sposób podkreślić swoją rosnącą potęgę ekonomiczną, zaangażowanie w eksplorację kosmosu oraz sukcesy partii komunistycznej w doprowadzeniu do rozkwitu gospodarczego kraju.

Chiny inwestują miliardy dolarów w technikę kosmiczną. Czynią szybkie postępy, chociaż wciąż dzieli ich spory dystans od Amerykanów. W 2003 roku kraj po raz pierwszy samodzielnie wysłał człowieka w przestrzeń kosmiczną. W 2007 wystrzelono pierwszego satelitę, który krążył wokół księżyca, a trzy lata później na orbitę trafił Chang’e 2. W międzyczasie w 2008 wykonano pierwszy spacer w przestrzeni kosmicznej. W ubiegłym roku Chiny wystrzeliły pierwszy eksperymentalny moduł przyszłej stacji kosmicznej oraz wykonały pierwsze automatyczne dokowanie. Tego typu zadania Stany Zjednoczone przeprowadzały przed 50 laty.

W przyszłym roku wystrzelony zostanie pojazd Chang’e 3. Jego zadaniem będzie wylądowanie na Księżycu i dostarczenie tam łazika.

Mimo, że Państwo Środka dokonuje w kosmosie tego, czym Amerykanie mogli się pochwalić przed półwieczem, to chińskie plany są niezwykle ambitne. Dość wspomnieć, że Pekin chce wysłać misję załogową na Marsa mniej więcej w tym samym czasie, gdy mają tam trafić astronauci NASA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szykuje się zacięta rywalizacja, jak za czasów zimnej wojny - dobrze kolejny bodziec do przyśpieszenia podboju kosmosu. Rosja daleko w tyle, chociaż przeprowadzili ciekawy eksperyment - Mars 500.

Share this post


Link to post
Share on other sites

draco dokładnie...

 

Najpierw siedzieli tam w odosobnieniu 103 dni, a następnie w 6 osób całe 500 dni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...