Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Pizza skrojona na miarę dorosłego

Recommended Posts

Prof. Mike Lean z Uniwersytetu w Glasgow i biznesmen Donnie Maclean stworzyli zrównoważoną odżywczo pizzę. Jak zapewniają panowie, zawiera ona 30% zalecanej normy witamin, minerałów, kalorii, białek oraz węglowodanów.

Dietetyk podkreśla, że ich receptura zrodziła się z frustracji po zbadaniu gotowych dań oferowanych przez 5 czołowych sieci supermarketów w Szkocji. Okazało się, że zawierają one tyle soli, że można by nią obdzielić posiłki z całego dnia lub więcej. Podobnie było z tłuszczami nasyconymi. Brakowało za to niezbędnych składników odżywczych.

Maclean pomógł naukowcowi w zakresie nietypowych sposobów zwiększania odżywczości pizzy. Przeprowadziłem badania rynku i odkryłem, że wodorosty to interesujący nowy składnik, wykorzystywany przy pieczeniu chleba. Stosując je, zmniejszyliśmy zawartość soli. W wodorostach sód stanowi ok. 3,5%, w porównaniu do 40% w soli. Dodatkowo mamy jod, witaminę B12 [...], a i smak jest wyborny".

By zwiększyć zawartość witaminy C, do sosu pomidorowego, którym smaruje się ciasto, dodano czerwonej papryki. Osoby dbające o zdrowie docenią też zapewne fakt, że pizza zawiera magnez, potas, kwas foliowy oraz witaminę A.

Zgodnie z zaleceniami dietetycznymi, śniadanie zapewnia 20% składników odżywczych i kalorii, lunch 30%, a kolacja 30%. Przekąski stanowią kolejne 20%. Założyliśmy, że pizza będzie jadana na lunch lub kolację, dlatego stanowi kompletny posiłek z 30% wszystkiego - opowiada Maclean.

Jedna z sieci supermarketów jest zainteresowana sprzedażą nowej pizzy. Rozmowy z innymi sklepami i firmami cateringowymi trwają. Produkt Szkotów ma być sprzedawany w formie zamrożonej. Jest droższy od większości mrożonych pizz. Kosztuje mniej więcej tyle, co pizze schłodzone.

Panowie nie zamierzają poprzestać na pizzy. Obecnie testują recepturę zdrowszego curry, potem zabiorą się za popularne wśród Brytyjczyków danie: rybę z frytkami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy ktoś znalzał już publikację przepisu na tą potrawę? Będę wdzięczna za pomoc, pozdrawiam Paulina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...