Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Kupno Nokii przez Microsoft byłoby fatalnym posunięciem

Recommended Posts

Od czasu podpisania umowy pomiędzy Nokią a Microsoftem, za każdym razem gdy Nokia ogłosi złe wyniki finansowe, pojawiają się głosy mówiące, iż koncern z Redmond powinien kupić fińską firmę. Jednak zdaniem wielu analityków, byłby to olbrzymi błąd.

Microsoft byłby głupi kupując Nokię. Koniec, kropka. Takie pomysły pojawiają się gdy Nokia ma zły kwartał i ogłaszają je niektórzy analitycy - bez wątpienia po to, by trochę napompować cenę akcji Nokii - mówi Jack Gold z J. Gold Associates.

Firma software’owa posiadająca firmę hardware’ową - to niemal nigdy nie zdaje egzaminu - dodaje Rob Enderle z Enderle Group.

Analitycy podkreślają, że istnieją zbyt duże różnice w kulturze pracy inżynierów sprzętu oraz oprogramowania. Ponadto Microsoft musi współpracować z różnymi producentami telefonów, a kupując Nokię byłby postrzegany jako wyłącznie z niż związany.

Enderle przypomina, że niedawno Google kupił Motorolę. Wątpię, czy to zadziała - stwierdził. Na przeszkodzie mogą stanąć właśnie różnice w kulturze pracy różnych zespołów inżynieryjnych.

Analitycy podkreślają, że koncern z Redmond nie powinien kupować Nokii, ale ściśle z nią współpracować.

Obecnie podstawowym problemem jest fakt, że Nokia nie wdrożyła jeszcze w pełni strategii związanej z partnerstwem z Microsoftem - zauważa Enderle i dodaje, że telefony Lumia zostały zaprojektowane zanim obie firmy podpisały umowę o współpracy. Jeszcze nie pokazano sprzętu zaprojektowanego pod kątem współpracy z Windows Phone, ani też Nokia nie skorzystała ze swoich specjalnych praw umożliwiających jest modyfikowanie Windows Phone - podkreśla analityk. Jego zdaniem Microsoft powinien też zwiększyć budżet na marketing systemu Windows Phone. Microsoft praktycznie zlikwidował budżet marketingowy Windows Phone i wykorzystał te pieniądze do wspomożenia Nokii. Z tego powodu platforma Windows Phone jest marketingowo niedofinansowana - dodał Enderle.

Jego zdaniem, gdyby jednak Microsoft zdecydował się na kupno Nokii, skończyłoby się to dla Nokii tragicznie. Olbrzymie koszty związane z przejęciem, odległość dzieląca obie firmy i różnice w kulturze pracy oznaczałyby koniec fińskiej firmy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
(...) Nokia nie skorzystała ze swoich specjalnych praw umożliwiających jest modyfikowanie Windows Phone

 

Biorąc pod uwagę fakt, że zwolnili część programistów, a kolejna część dobrych przeszła do konkurencji - czy oni mają jeszcze wystarczające siły przerobowe, żeby być w stanie zmodyfikować WP?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...