Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Goryle gesty dla niemowląt

Rekomendowane odpowiedzi

Komunikując się z niemowlętami, goryle zachodnie (Gorilla gorilla) wykorzystują zmodyfikowany system gestów, który przypomina ludzką mowę matczyną, czyli specjalną mowę o przesadnej intonacji. Prymatolodzy uważają, że zmienione gesty mogą pomagać młodym w rozwinięciu zdolności komunikacyjnych (American Journal of Primatology).

Eva Maria Luëf i Katja Liebal z Wolnego Uniwersytetu Berlina przez 4 miesiące monitorowały 24 trzymane w niewoli goryle. Koncentrowały się na gestach rozpoczynających i kończących zabawę. Chcąc zachęcić drugiego osobnika do igraszek, G. gorilla poklepują towarzyszy, robiąc przy tym odpowiednią minę, ewentualnie popisują się fikołkami. Gdy myślą o końcu zabawy, kładą dłoń na głowie kolegi czy koleżanki. Okazało się, że przy niemowlętach gesty bazują głównie na dotyku (wykonywane zdalnie są czasowo eliminowane). Co więcej, stosuje się wielokrotne powtórzenia.

Wcześniej pewien rodzaj "mowy matczynej" zaobserwowano też u rezusów. W ich przypadku w kontakcie z niemowlętami u dorosłych samic zmienia się spektrum akustyczne konkretnej wokalizacji. Przykład goryli wskazuje, że modyfikacji może ulegać nie tylko mowa - jej akustyka, składnia i semantyka - ale i niegłosowe moduły komunikacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...