Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nowe opakowania na leki dla niewidomych

Rekomendowane odpowiedzi

Alex Broerman i Ashley Ma są studentami wzornictwa przemysłowego na University of Cincinnati. Zaprojektowali opakowania na leki dla osób niewidomych i niedowidzących, będące wspaniałą alternatywą dla drogich rozwiązań, które bazują na nowoczesnych technologiach. Amerykanie złożyli wniosek patentowy, zdobyli też nagrodę w tegorocznej edycji konkursu Innov8 For Health.

Wieczka w pudełkach pomysłu Broermana i Ma są mocowane na zawiasach, dzięki czemu nie da się ich upuścić i zgubić. Z myślą o starszych ludziach wyeliminowano konieczność przekręcania. Ponieważ podstawy prostopadłościennego pojemnika mierzą aż pięć na pięć centymetrów, palce można włożyć do środka i wyjąć żądaną liczbę pigułek. Przy tradycyjnym designie większą porcję leku trzeba by wysypać na dłoń, a po odliczeniu wrzucać resztę z powrotem do pudełka.

Gumowe wieczka pudełek mają różne tekstury, co stanowi ukłon w stronę wszystkich nieznających alfabetu Braille'a. Poza tym projektanci wykorzystali zdecydowane kolory, dlatego osoby słabo widzące są w stanie rozpoznać preparat także na tej podstawie.

Po naciśnięciu guzika w zatyczce pacjent usłyszy nagranie dotyczące zawartości fiolki.

Ma i Broerman podkreślają, że obecne rozwiązania dla osób niewidomych i niedowidzących są drogie, złożone i zależne od nowoczesnych technologii. Podają przykład nakrętek, które rozświetlają się w porze przyjmowania leku. Wymagają one jednak łączności Wi-Fi, co stanowi oczywiste ograniczenie. Od kilku lat dostępny jest też bazujący na tagach RFID Scrip Talk. Urządzenie odtwarza komunikat audio z imieniem i nazwiskiem pacjenta, nazwą leku i dawkowaniem. Kosztuje, niestety, ok. 200 dolarów, w dodatku apteka musi dysponować specjalną drukarką, dzięki której z tyłu etykiety pojawia się mikrochip.

Chorzy, których nie stać na zakup takich aparatów, muszą polegać na swoich własnych metodach, np. zakładanych na pudełka gumkach. Jeśli pudełka dwojga młodych projektantów się upowszechnią, liczba hospitalizacji z powodu błędów w zażywaniu leków powinna znacznie spaść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...