Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Magia nie tylko dla magików

Recommended Posts

W badaniach zainicjowanych przez profesjonalnego magika Apolla Robbinsa wykazano, że różne typy ruchu - po torze prosto- vs. krzywoliniowym - inaczej oddziałują na procesy uwagi. Wiedza ta przyda się nie tylko autorom oraz wykonawcom trików, ale i sportowcom, specjalistom od marketingu czy nieszczęśnikom, którzy próbują wymknąć się z pazurów drapieżników.

Barrow wierzył, że gdy wykonując sztuczkę, przemieszcza rękę wzdłuż pewnej prostej, widzowie skupiają się na początku i końcu ruchu, a gdy ruch jest krzywoliniowy, śledzą go przez cały czas.

Doktorzy Susana Martinez-Conde i Stephen Macknik z Instytutu Neurologicznego Barrowa przy St. Joseph's Hospital and Medical Center badali ruchy oczu osób oglądających występ Robbinsa. W ten sposób potwierdzili przypuszczenia magika. Okazało się, że poszczególne typy ruchów ręki wyzwalały różne ruchy oczu. Ruch krzywoliniowy uruchamiał ruchy śledzące gałek ocznych, czyli płynne podążanie za ruchomym obiektem. Ruch dłoni po torze prostoliniowym powiązano zaś z ruchami sakkadowymi, podczas których oko mimowolnie przeskakuje między punktami zainteresowania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...