Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Grafen o krok bliżej

Recommended Posts

Wynaleziony przed kilku laty grafen ma niezwykle interesujące właściwości elektroniczne oraz pewną poważną wadę. Nie występuje w nim pasmo wzbronione, zatem nie jest możliwe wyłączenie przepływu prądu. Przez to nie nadaje się do zastosowań w elektronice, gdzie operacje logiczne wykonuje się dzięki włączaniu i wyłączaniu przepływu elektronów. Próbowano sobie radzić z tym problemem tworząc pasmo wzbronione w grafenie, jednak znacząco zmniejszało to  mobilność elektronów. A to właśnie m.in. fakt, że elektrony poruszają się w nim setki razy szybciej niż w krzemie czyni go niezwykle obiecującym materiałem.

Samsung poinformował właśnie, że Samsung Advanced Institute of Technology opracował sposób na rozwiązanie tego problemu. Koreańscy naukowcy postanowili zmienić podstawy działania przełączników i pokazali grafenowo-krzemowe urządzenie, w którym przełączniki działają dzięki manipulacji wysokością bariery Schottky’ego. Nowe urządzenie zostało nazwane barristorem. Pracownicy Samsunga zademonstrowali działającą w ten sposób bramkę NOT i półsumator logiczny.

Bariera Schottky’ego, która powstaje na styku metalu i półprzewodnika blokuje albo dziury, albo elektrony. Gdy zablokowane są elektrony, dziury przepływają i mamy do czynienia z tranzystorem typu p. Nieco inne napięcie spowoduje, że zablokowane zostaną dziury, a możliwy będzie ruch elektronów.

Badania Samsunga przybliżają nas do pojawienia się grafenu w codziennej elektronice. Jednak, jak zauważają analitycy, na ten dzień będziemy musieli poczekać jeszcze kilka lat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekaw jestem co będzie jak zaczną powstawać urządzenia grafenowe :) Myślę, że czeka nas skok szybkości obliczeniowej jakiego do tej pory nie było. I urządzenia trzymające na bateriach znacznie dłużej niż dzisiejsze.

 

Mam tylko wrażenie, że póki co (i pewnie będzie tak jeszcze dość długo) głównym problemem jest cena wytworzenia tego niesamowitego materiału.. Podobno warszawscy naukowcy wnieśli do tego trochę (udało się opracować technologię znacznie mniej wadliwą niż technologia amerykańska), ale cena chyba ciągle pozostaje niebotyczna - rzędu tysiąca złotych za 1 gram.

 

Ktoś ma może jakieś nowsze informacje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...