Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

DARPA o przyczynach nieudanego testu hypersonicznego samolotu

Recommended Posts

DARPA poinformowała o wynikach śledztwa w sprawie nieudanego testu Hyper Sonic Test Vehicle 2 (HTV-2), który odbył się 11 sierpnia 2011 roku. Po kilkuminutowym locie systemy kontrolne pojazdu skierowały go w stronę powierzchni oceanu.

Test zakończył się częściowym sukcesem. Wykazał on, że pojazd jest stabilny, zatem projekt aerodynamiczny został dobrze wykonany. HTV-2 przez 3 minuty leciał z prędkością 20 machów (24 500 km/h).

DARPA informuje, że mniej więcej w 9. minucie testu doszło do wstrząsu, w wyniku którego uruchomiły się systemy bezpieczeństwa i skierowały pojazd w stronę oceanu, gdzie się rozbił.

Jak poinformował dyrektor DARPA Keigham J. Gabriel, wspomniany wstrząs był potężny. Aż 100-krotnie przekraczał obciążenie, do jakiego zaprojektowano HTV-2. Mimo to wszystkie mechanizmy zadziałały, automatyczny pilot odzyskał kontrolę nad pojazdem i wprowadził procedurę awaryjną. To bardzo ważny dowód pokazujący, że udoskonaliliśmy naszą wiedzę na temat aerodynamicznej kontroli lotu hipersonicznego - dodał Gabriel.

Zdaniem komisji badającej wypadek, doszło do niespodziewanej degradacji osłony termicznej pojazdu, co z kolei wywołało liczne wstrząsy, które uruchomiły system awaryjny. DARPA liczyła się z możliwością degradacji osłony, jednak nastąpiła ona szybciej niż sądzono.

Do wypadku doszło przy prędkości około 21 000 km/h, gdy, jak sądzą eksperci, od pojazdu zaczęły odrywać się duże kawałki osłony termicznej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...