Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Jeden zastrzyk skutecznie obniża poziom LDL

Recommended Posts

Amerykańska firma biotechnologiczna Amgen opracowała specyfik, którego jedna dawka wystarczy, by na miesiąc obniżyć poziom cholesterolu o 66 procent. Na razie zakończono pierwszą wczesną fazę badań klinicznych. Jej celem było stwierdzenie, czy AMG 145 jest bezpieczny. W testach wzięło udział 51 pacjentów. Część z nich otrzymywała jeden, a część dwa zastrzyki miesięcznie.

Zauważono, że u osób, które brały wysokie dawki statyn i którym podawano dwie dawki AMG 145 w miesiącu, w ciągu ośmiu tygodni od rozpoczęcia kuracji nowym lekiem poziom cholesterolu LDL spadł średnio o 63%. Z kolei u osób, które przyjmowały małe dawki statyn i podawano im AMG 145 raz w miesiącu, poziom LDL zmniejszył się średnio o 66% w ciągu dwóch miesięcy.

Podczas badań klinicznych nie zanotowano przypadków śmierci ani zdarzeń niepożądanych.

AMG 145 to ludzkie przeciwciała monoklonalne, które obniża poziom PCSK9. To proteina zmniejszająca zdolność nerek do usuwania LDL z krwi.

Po udanej fazie 1. Amgen ma zamiar przejść do drugiej fazy badań klinicznych. Weźmie w niej udział więcej pacjentów, którzy mają tak wysoki poziom LDL, iż nie pomagają im obecnie stosowane leki. Celem 2. fazy jest lepsze zrozumienie działania nowego leku i skutków, jakie niesie ze sobą inhibicja PCSK9. Pierwsze wyniki badań 2. fazy powinny być znane jeszcze w bieżącym roku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...